03/12/2022
RBD Indians B.C 16 20 16 23 - 75 -
RBD Ball Boys 14 10 10 11 - 45 -

Η τριαντάρα των Indians !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Indians υποδέχθηκαν τους Ball Boys για την 7η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Basketaki Rebound League. Η ομάδα του Μανώλη Κρητικού ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Ball Boys, επικρατώντας με 75-45 και ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 6-2. Δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο οι φιλοξενούμενοι, που επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές παιχνίδι απέναντι στους ProfiterAll-Stars. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Νικολάου (6π.), Σωτηρέλης (5π.) και Αρβανίτης (5π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Ινδιάνων, ενώ οι Ball Boys παρέμειναν σε απόσταση ενός καλαθιού, στηριζόμενοι στους Τσάγκα (7π.), Ματθαίου (5π.) και Τσιούνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Οι Indians ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 20-10 και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σωτηρέλη (10π.), Κώτσια (5π.), Γάκο (3π.) και Βελτσίστα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο των Ματθαίου (5π.) – Τσάγκα (5π.) έμοιαζε μόνο επιθετικά, με αποτέλεσμα οι Ball Boys να πάνε στα αποδυτήρια με -12. Σκορ ημιχρόνου, 36-24.

Μετά την ανάπαυλα, οι Indians διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Αρβανίτη (4π.), Νικολάου (4π.), Γάκο (4π.), Βελτσίστα (2π.) και Σωτηρέλη (2π.). Από πλευράς Ball Boys, ο Τσάγκας (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως δεν είχε συμπαραστάτες επιθετικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-34.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Indians συνέχισαν να πατούν το γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Αρβανίτη (11π.), Κώτσια (6π.), Σωτηρέλη (4π.) και Νικολάου (2π.) ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους. Οι Ball Boys προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, σκοράροντας με τους Τσιούνη (4π.), Ματθαίου (3π.), Καραδούκα (2π.) και Τσάγκα (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Indians είχαν 24/50 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ball Boys είχαν 11/41 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Αρβανίτης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τσάγκας με 22 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Κρητικός) : Αρβανίτης 20 (1), Βελτσίστας 4, Γάκος 7 (1), Κρητικός, Κώτσιας 11 (3), Νικολάου 12, Πρισιμιτζής, Σωτηρέλης 21 (3), Τσαλκιτζής.

Ball Boys (Τσάγκας) : Καραδούκας 4, Λόης, Ματθαίου 13 (2), Μιχαλόπουλος, Πέτρου, Παπαδημητρίου, Τσάγκας 22 (1), Τσιούνης 6.

Τι μας άρεσε : Κάποιες πολύ όμορφες συνεργασίες των νικητών.