10/11/2022
Titans 11 10 13 17 - 51 -
Vatos Krokos 12 10 20 9 - 48 -

Η ζώνη στο τέλος διατήρησε το αήττητο των Titans!

Βράδυ Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Titans (2-0) υποδέχθηκαν τους Vatos Krokos (1-1) για την 3η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Γιάννη Ηλιαδάκη κατάφερε να παραμείνει αήττητη, επικρατώντας με 51-48, παίζοντας άμυνα ζώνης στο φινάλε και οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους Vatos που νωρίτερα είχαν προηγηθεί με διψήφιο προβάδισμα. Μεγάλο τρίποντο από τον Παναγιώτη Μπαμπάτσικο λίγο πριν το φινάλε, όμως το βραβείο του Betsson mvp κέρδισε πανάξια ο Βασίλης Κατσίφης με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στο 1-2 υποχώρησε η ομάδα του coach Χατζηνικήτα που αγωνίστηκε με μόλις 6 παίκτες και πλήρωσε την αστοχία της. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Vatos βασίστηκαν κυρίως στον Παπαναστασίου (6π.), ενώ για τους μετέπειτα νικητές κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Μακρίνος (4π.) και Κατσίφης (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-12.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με την παραγωγικότητα να παραμένει φτωχή, δεδομένης της ποιότητας των δύο ομάδων. Το επιμέρους σκορ έγραψε 10-10 με τους Ηλιαδάκη (5π.) και Λάζο (5π.) να ξεχωρίζουν για Titans και Vatos Krokos αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 21-22.

Μαγική τρίτη περίοδος για τους Vatos Krokos που, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Βιντζηλαίου (14π.), έχτισαν διαφορά. Οι Titans βρήκαν εκ νέου στήριγμα στον ιδιαίτερα αποτελεσματικό Κατσίφη (9π.) και παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-42.

Η επιλογή του Ηλιαδάκη για άμυνα ζώνης στην κρίσιμη τελευταία περίοδο δικαίωσε απόλυτα τον αρχηγό των Titans. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 6 πόντους και οι Τιτάνες έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 17-6. Το μεγάλο τρίποντο του Μπαμπάτσικου έδωσε μαξιλαράκι 4 πόντων λίγο πριν το φινάλε στους Τιτάνες που αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις ειδικές καταστάσεις και έφτασαν στη νίκη με 51-48.

Στο τέλος του αγώνα, οι Titans είχαν 15/46 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Vatos Krokos είχαν 13/46 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Κατσίφης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους Vatos ξεχώρισε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Titans (Ηλιαδάκης) : Ηλιαδάκης Γ. 8 (2), Μούρτος 5, Πόγκας 5, Κατσίφης 20 (1), Μακρινός 6, Γλαράκης, Ηλιαδάκης Β., Καρατσόλης 2, Μπαμπάτσικος 5 (1).

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας) : Βιντζηλαίος 16 (2), Λάζος 5 (1), Μπιστούνας 7 (1), Καλλίτσας 8, Παπαναστασίου 10, Διακάτος 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε!