16/01/2020
Devotion 17 10 16 14 - 57 -
Τα Βουνά 9 7 11 12 - 39 -

Χαλαρή νίκη για τη Devotion!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου του πρωταθλήματος, η Devotion υποδέχθηκε την νεανική ομάδα των Ι5. Το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρα μία μάχη ανάμεσα σε εμπειρία και νεότητα. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Λιόλιου, η Devotion όχι μόνο κρατιέται καλά αλλά πήρε και πολύ εύκολη νίκη με σκορ 57-39!

Η παρέα του Δενδή έδειξε τις διαθέσεις της, από το 1ο και όλας δεκάλεπτο. Με τον ίδιο ηγέτη εντός παρκέ έχοντας 9 συνεχόμενους πόντους, η Devotion δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων. 4 πόντους είχε ο Λιόλιος για τους Ι5.

Πολύ χαμηλό ρυθμό είχε η 2η περίοδος. Σε αντίθεση με την επιθετική μανία του 1ου δεκάλεπτου, η Devotion άφησε το πόδι από το γκάζι. Έπαιξε πιο ήρεμα και έκανε συντήρηση δυνάμεων. 7 πόντους μέτρησε ο Δενδής με τον Ρουμελιώτη να ακολουθεί με 2 αλλά και με πολλά ριμπάουντ. Από 3 πόντους είχαν οι Γεωργόπουλοι για τους Ι5.

Η διαφορά «εικοσάρισε» στο 3ο δεκάλεπτο. Η Devotion στηρίχθηκε στην επίθεση της για ακόμα μία φορά με τον Βασιλείου να κάνει γιο-γιο τους Ι5 στο ζωγραφιστό. Αυτό σε συνδυασμό με την ευστοχία του Δενδή εντός των 6.75, οδήγησε στην τόσο μεγάλη απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων. Σε 2 τρίποντα ευστόχησε ο Γιώργος Γεωργόπουλος για τους «γιωτάδες» αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετό.

Διαδικαστικού χαρακτήρα είχε το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο χαρακτηρίστηκε από τον χαμηλό τέμπο και την όρεξη για διασκέδαση. 3 καλάθια έβαλε ο Βασιλείου για το τελικό 57-39 ενώ 3 πόντους είχε ο Γιώργος Γεωργόπουλος για τους Ι5 που έχασαν αλλά έδειξαν σπέρματα οργάνωσης και ομαδικότητας σε κάποια σημεία του αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ (7-10), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 29:41 λεπτά αγώνα. 9/11 δίποντα (81,8%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 3/6 βολές (50%). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Γεωργόπουλος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 λάθη σε 31:35 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/8 δίποντα (37,5%), 0/4 τρίποντα (0%) και 4/8 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 23/56 δίποντα (50%),2/14 τρίποντα (14,3%), 5/14 βολές (35,7%), 65 ριμπάουντ (18-47), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 23 λάθη. Οι Ι5 είχαν 9/44 δίποντα (20,5%), 4/30 τρίποντα (13,3%), 9/22 βολές (40,9%), 42 ριμπάουντ (15-27), 7 ασίστ, 16 κλεψίματα και 12 λάθη.

Devotion (Δενδής): Νικολόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 7, Τζαμαρίας, Βασιλείου 15 (11 ριμπ), Σαζακλής 2, Παπαφιλίππου, Ρουμελιώτης 4 (15 ριμπ), Δενδής 24 (17 ριμπ), Λιοφάγος 3.

Ι5 (Λιόλιος): Γεωργόπουλος Θ. 10, Γεωργόπουλος Γ. 11, Δόγκαλης 3, Αναστασόπουλος 4, Λευθεριώτης 1 (10 ριμπ), Αγγιούς 4, Κουνάδης 2, Λαψάνης, Λιόλιος 4 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό υπέρ-όπλο που ακούει στο όνομα Δενδής!