04/02/2020
Falcons 13 16 20 16 - 65 -
JugoPLASTIKA 4 6 13 8 - 31 -

Χαλαρή νίκη για τους Super Touvlakers

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του BPL, οι Touvlakers αντιμετώπισαν το βράδυ της Τρίτης την JugoPlastika. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα μονόπλευρο με την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου να διαλύει τους φιλοξενούμενους με σκορ 65-31, παίρνοντας έτσι ακόμα 1 ροζ φύλλο αγώνα!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με όρεξη για μπάσκετ και καλές άμυνες οι Touvlakers δημιούργησαν μια διαφορά 9 πόντων. 3 καλάθια είχε ο Πούλος ενώ 1 τρίποντο ο Ιωάννου. Από 1 καλάθι είχαν οι Μποτίνης και Μπέρτσιας για την Jugo και το 13-4 της 1ης περιόδου!

Τα πράγματα μόνο χειρότερα έγιναν για την JugoPlastika στην 2η περίοδο. Ο Ιωάννου με 3 σερί τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 19 πόντους ενώ είχε συνολικά 13 πόντους (στο δεκάλεπτο). Το τρίποντο του Φούκα δεν ήταν αρκετό σε καμία περίπτωση για τους φιλοξενούμενους.

Τους 26 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στο 3ο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή αυτή την φορά τον Πούλο (7), οι Touvlakers σφράγισαν ουσιαστικά την νίκη. 1 υπέροχο τρίποντο έβαλε ο Φίλιας ενώ για την JugoPlastika 4 πόντους είχε ο Μποτίνης.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες προσπάθησαν να το χαρούν. Ο Ιωάννου έφτασε τα 6 τρίποντα και συνολικά τους 26 πόντους δείχνοντας ότι είναι εξαίσιος σουτέρ. 2 καλάθια είχε ο Φούκας για την Jugo που δεν είχε το μυαλό της στο παιχνίδι! Ο πίνακας στο τέλος του αγώνα έδειξε 65-31 υπέρ των γηπεδούχων!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ιωάννου με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ (3-10), 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 36:56 λεπτά. Σούταρε 4/11 δίποντα (36,4%) και 6/12 τρίποντα (50%). Για την Jugo ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπέρτσιας με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 31:40 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/9 δίποντα (44,4%) και 1/5 βολές (20%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 20/51 δίποντα (39,2%), 8/23 τρίποντα (34,8%), 1/3 βολές (33,3%), 52 ριμπάουντ (11-41), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Η JugoPlastika είχε 12/34 δίποντα (35,3%), 2/28 τρίποντα (7,1%), 1/11 βολές (9,1%), 44 ριμπάουντ (11-33), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 7, Δημητριάδης 10 (7 ριμπ), Ιωάννου 26 (13 ριμπ), Πούλος 13 (8 ριμπ), Γλεντής 2 (10 ριμπ), Ασπρούλιας 7, Θεοδωρακόπουλος (7 ριμπ).

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Μποτίνης 6 (9 ριμπ), Αντωνακάκης (19 ριμπ), Καπελιώτης 4, Φούκας 10, Καραγιώργος 2, Μπέρτσιας 9 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα 6 τρίποντα του killer Ιωάννου!