10/11/2021
Hall of Fame 17 20 22 12 - 71 -
Griffins 21 14 8 8 - 51 -

Hall Of Fame από τα παλιά!

Το βράδυ της Τρίτης 9, Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, όλα έδειχναν πως θα είχαμε ντέρμπι μέχρι τέλους. Η Hall of Fame όμως ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος και δεν άφησε κανένα περιθώριο απέναντι στους Griffins, επικρατώντας με 71 – 51.

Εντυπωσιακός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο , με τους Γκρίφινς να οδηγούν την κούρσα από την αρχή(17-21). Παπαδόπουλος με 7 πόντους, Κελεπούρης με 8 και Ρομποτής με 6 ήταν μπροστάρηδες για τους Μπλε , ενώ για τους γηπεδούχους Κατσιάπης με δύο τρίποντα, Σαραντόπουλος με 6 πόντους και Κριθαρούλας με τρίποντο, μείωναν στους τέσσερις.

Με δίποντο του Σαραντόπουλου και νέο τρίποντο του Κριθαρούλα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τους γηπεδούχους, για να απαντήσουν Κελεπούρης και Ρομποτής για την 22 – 25. Πόντο-πόντο πήγαινε το ματς με την Hall of fame να σκοράρει κυρίως με 5 του Αγγελόπουλου και τρίποντο του Κριθαρούλα, ενώ για την ομάδα του Χρόνη έβγαινε μπροστά ο Βρέλλης με 7 πόντους. Το 37 – 35 σκορ ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Κατσιάπης με εκπληκτικό buzzer beater πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

Με την Hall of Fame να μπαίνει αγριεμένη ξεκίνησε η τρίτη περίοδος. Μαυρίδης, Κατσιάπης με τρίποντα και Αγγελόπουλος , Ιατρού έστειλαν την διαφορά στους 12(47-35). Οι Griffins αντιμετώπιζαν μεγάλα προβλήματα στην επίθεση, βρίσκοντας λύσεις μόνο με Κιαχόπουλο και Βρέλλη να βάζουν από 4 πόντους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με τον Κατσιάπη να δημιουργεί και τους Ιατρού(4),Αγγελόπουλο(4)και Μαυρίδη να σκοράρουν, να στείλουν την διαφορά στους 16(59-43).

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα. Οι Griffins έβρισκαν λύσεις με Ρομποτή(4),Παπαδόπουλο και Κιαχόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι με 6 πόντους του Ιατρού, 4 του Κατσιάπη και δίποντο του Κριθαρούλα , διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 71-51.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βρέλλης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Hall Of Fame είχε 20 / 48 δίποντα, 10 / 26 τρίποντα, 1 / 3 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ , μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Griffins είχαν 17 / 46 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Hall Of Fame (Γκιόκας): Κατσιάπης 18(7ρ.), Ιατρού 13(6ρ.), Αγγελόπουλος 11(14ρ.), Σαραντόπουλος 10(7ρ.), Κοντογιάννης 2(6ρ.), Κριθαρούλας 11, Μαυρίδης 6.

Griffins(Χρόνης): Κιαχόπουλος 9(6ρ.), Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 8, Κελεπούρης 10(7ρ.), Χρόνης, Βρέλλης 12(13ρ.), Ρομποτής 12(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το Buzzer beater πίσω από το κέντρο του Κατσιάπη στο τέλος του ημιχρόνου!