18/02/2020
Αμφιδέξιοι 12 17 19 18 - 66 -
Old School 13 14 18 16 - 61 -

Happy end για τους Αμφιδέξιους.

Οι Αμφιδέξιοι στον πρώτο όμιλο της Winter Master 1 League 19/20, δεν τα πάνε και τόσο καλά φέτος, καθώς έχουν σερί, 4 νίκες και 6 ήττες και θα είναι το outsider στην αναμέτρηση με τους Old School, καθώς οι τελευταίοι έχουν σερί στο όμιλο 7 νίκες και 4 ήττες (ένας αγώνας παραπάνω). Ωστόσο, στον πρώτο γύρο, οι φιλοξενούμενοι, τότε, Αμφιδέξιοι, είχαν επικρατήσει με 48-62 και ήθελαν να διπλασιάσουν τις νίκες τους απέναντι στους Old School, έστω και αν είναι μαθηματικά ανώτεροι ως αντίπαλος.

Η πρώτη περίοδος θα ξεκινήσει με τους Αμφιδέξιους να περνάνε γρήγορα γρήγορα μπροστά στο σκορ (8-2) και στο 07’ 44’’ θα αναγκάσουν τους Old School σε time out. Μετά το time out οι Old School θα είναι πίσω στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και δε θα περάσουν μπροστά, παρά μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα (00’40’’) με το σκορ να γίνεται 12-13 που θα είναι και τελικό για το δεκάλεπτο. Για τους Αμφιδέξιους, ο Μπάρας θα πετύχει 2 τρίποντα και ο Κοντορής θα προσθέσει άλλους 4. Για τους Old School, 6 πόντοι θα έρθουν από τον Πέγκα και 3 από τον Χατζηαργύρη.

Πιο δυναμικοί θα εμφανιστούν στη δεύτερη περίοδο οι Αμφιδέξιοι και στο 03’31’’ θα ξεφύγουν 25-19, αναγκάζοντας για άλλη μία φορά τους Old School σε time out. Για άλλη μία φορά, μετά το time out, οι Old School μειώσουν και το σκορ του ημιχρόνου θα διαμορφωθεί σε βατή διαφορά για τους Old School, 29-27 υπερ των Αμφιδέξιων. Για τους Αμφιδέξιους, θα ξεχωρίσει ο Στουρνάρας με 6 πόντους, με 4 ο Τζαβέλλας και θα πετύχει και 1 τρίποντο ο Μακρής. Από 4 πόντους θα βάλουν για τους Old School οι Χατζηαργύρης και Πισιμίσης και από 3 Καρακίτσος και Rimmer (1 τρίποντο).

Πολύ καλή εκκίνηση θα κάνουν οι Old School στο τρίτο δεκάλεπτο και θα περάσουν μπροστά στο σκορ (32-35) αναγκάζοντας αυτοί με τη σειρά τους, τους Αμφιδέξιους σε time out. Σταδιακά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Αμφιδέξιοι θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά 48-45. 6 Αμφιδέξιοι θα σκοράρουν σε αυτό το δεκάλεπτο με τον Μακρή και τον Μπάρα να πετυχαίνουν από 4 πόντους ενώ 1 τρίποντο πέτυχε και ο Στουρνάρας. Για τους Old School, θα ηγηθεί στο σκοράρισμα ο Ηλιάδης Χρήστος με 8 πόντους και θα ακολουθήσει ο Πέγκας με 6.

Στην τέταρτη περίοδο, τα ηνία του αγώνα, τα κρατούσαν οι Old School μέχρι το 08’41’’, βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ 4 πόντους (52-56). Η επιθετική ωστόσο απόδοση των Αμφιδέξιων τα τελευταία 2,5 λεπτά με αποκορύφωμα μια μαγική assist του Τζαβέλλα στον Κλάδη, θα τους φέρει σε θέση ισχύος (63-56) με τα 26’’ που απέμεναν να μην είναι αρκετά για τους Old School να ανατρέψουν το σκορ. Το καλύτερό του δεκάλεπτο θα κάνει επιθετικά ο Μπάρας με 8 πόντους (2 τρίποντα) και ο Κλάδης με 7. Για τους Old School, Rimmer και Χατζηαργύρης πέτυχαν από 4 πόντους και 1 τρίποντο ο Ζουρντός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 20/46 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/12 βολές, 25/48 δίποντα και 2/27 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Κλάδης (Αμφιδέξιοι) που πέτυχε 11 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 4/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 5 assists, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 21 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Χατζηαργύρης (Old School) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block, με τελικό efficiency 19 (Λάθη:1).

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Κανελλόπουλος 3, Κλάδης 11, Κοντορής 12, Μακρής 7(1), Μπάρας 18(4), Στουρνάρας 9(1), Τζαβέλλας 6.

Old School (Καρακίτσος): Ζουρντός 3(1), Ηλιάδης Χρήστος 10, Καρακίτσος 7 (reb. O-D/1-11), Πέγκας 15, Πισιμίσης 4, Χατζηαργύρης 13, Rimmer 9(1).

Τι μας άρεσε: Τα τελευταία λεπτά είχαν υψηλής ποιότητας μπάσκετ άλλου επιπέδου.

Τι δεν μας άρεσε: Οι εσωτερικές εντάσεις των Old School και το ποσοστό τους στα τρίποντα (2/27 = 7.4%). Οι δύο ομάδες μαζί επιχείρησαν 54 τρίποντα και πέτυχαν μόλις 8.