30/09/2019
Harlems 28 13 14 5 - 60 -
Terroristas 8 16 4 16 - 44 -

Harlems από… ημίχρονο!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Harlems στον τέταρτο όμιλο του κυπέλλου 60-44, καθώς χθες το μεσημέρι επικράτησαν εύκολα των Terroristas με , διατηρώντας έτσι κάποιες λιγοστές ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Με τους Μότσιο και Καρρά να εμφανίζονται ορεξάτοι στο ξεκίνημα της συνάντησης με 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα, και τους Σκαρμέα, Χατζημιχαήλ και Κρητικό να τους ακολουθούν, οι Harlems έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 28-8. Τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων έδωσαν οι Τσιαούσης και Στράτης με 4 πόντους έκαστος.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου οι Κρητικός και Χατζημιχαήλ βρήκαν στόχο από την περιφέρεια, δίνοντας έτσι στην ομάδα τους αέρα 25 πόντων, 33-8. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Terroristas ήταν ανώτεροι και με δράστες τους Γιακουμή (5π), Ζαμπούρα (4π) και Μαυρίδη (3π), έριξαν την διαφορά στους 17, 41-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμερικανοί με όπλο την άμυνά τους και τους Μότσιο (5π), Καρρά (4π), Σκαρμέα (3π) και Κρητικό να τραβούν το κουπί στην επίθεση, κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 27, 55-28. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους “Τρομοκράτες” σε εκείνο το διάστημα, με τους Βατικιώτη και Τσιαούση να ευστοχούν μεσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 55-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Ρουσιώτη δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της περιόδο, παρά την αστοχία της,  και έφτασε έτσι εύκολα στη νίκη με 60-44, χάρη σε δίποντο του Μαρνέζου και βολές του Μότσιου . Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μαυρίδης (6π), Στράτης (4π), Τσιαούσης (2π), Βατικιώτης (2π) και Κονοφάος (2π), καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/24 βολές, 16/56 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/3 βολές, 16/61 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Mvp των Harlems ο Κρητικός με 8 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τσιαούσης με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 8, Κρητικός 8 (1), Μαρνέζος 2, Καρράς 12, Ρουσιώτης 3, Μότσιος 19 (1), Χατζημιχαήλ 6 (2)

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 9 (3), Μαυροσκότης, Βατικιώτης 6, Τσιαούσης 8, Στράτης 10, Αλεξιάδης, Γιακουμής 5 (1), Ζαμπούρας 4, Κονοφάος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Harlems, αλλά και το δεύτερο που έκαναν οι Terroristas!