18/04/2022
Αμφιδέξιοι 10 17 16 8 - 51 -
Harlems 15 18 16 21 - 70 -

Harlems, έτοιμοι για όλα!

Με το ένα… «πόδι» στους «8» της Master League βρίσκονται οι Harlems, αφού κέρδισαν εύκολα τους Αμφιδέξιους με 70-51 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Harlems, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 15-10 με το τέλος της περιόδου, με τον Νίκο Μότσιο να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Αμφιδέξιους, 5 έβαλε ο Παναγιώτης Κλάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Harlems συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν μία ασφαλή διαφορά. Με τον Παναγιώτη Σταυρόπουλο να ηγείται μέσα στο «ζωγραφιστό» οι Harlems πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-27. Για τους Αμφιδέξιους, σκορ βρήκε ο Γιάννης Στουρνάρας, με 5 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Νίκου Ρουσιώτη, κρατούσε το προβάδισμα, «χτυπώντας» κυρίως μέσα από το «ζωγραφιστό». Στο 30′ το σκορ του παιχνιδιού ήταν 49-43. Ρίζος από την μία με 10 πόντους και Δαμίγος από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Harlems έκαναν την διαφορά. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και… τρέχοντας καλά το γήπεδο, έτρεξαν ένα επιμέρους 21-8 και πήραν την νίκη με 70-51 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της φετινής Master League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Μότσιος με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Ρίζος με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 20/72 εντός πεδιάς, 5/29 τρίποντα και 6/8 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι Harlems είχαν 28/72 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Φωτόπουλος 5, Μαρκέτος 2, Στουρνάρας 7, Τζαβέλλας 2, Παπαδόπουλος 4, Ρίζος 26, Κλάδης 5.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 5, Κάντζιος 11, Καρράς 7, Ρουσιώτης 2, Ιωσηφίδης 2, Μότσιος 16, Σταυρόπουλος 17, Δαμίγος 10.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκαναν οι Harlems!