10/05/2022
Harlems 26 13 19 19 - 77 -
Athens Bucks 11 16 6 8 - 41 -

Harlems για μεγάλα γούστα!

Το βράδυ της Δευτέρας 9 Μαΐου στα Άνω Λιόσια, οι Χάρλεμς με σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ τους( Μερκεβίτσιους, Χαρακίδας , Μπαμπλέκος), έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στον τρίτο όμιλο της Development για το Summer League, επικρατώντας με ωραίο μπάσκετ 77 – 41 απέναντι στους Athens Bucks.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το εντυπωσιακό ρόστερ των Χάρλεμς έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Η τριάδα Κοψιδά με 8, Μερκεβίτσιους με 7 και Δαμίγου με 5 πόντους αντίστοιχα οδηγούσε την επίθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς πέντε διαφορετικοί παίχτες, έβαλαν την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Harlems να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39 – 25. Ο Τσούκας με δύο τρίποντα και Μαντζουρίδης με 4 πόντους τραβούσαν την επίθεση και μείωναν το σκορ για τους Μπαγκς, ενώ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους κρατούσαν κυρίως οι Μπαμπλέκος με 4 πόντους και Μουρτίογλου με τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ρουσιώτη πάτησε το γκάζι, είχε όπλο το transition και εκτόξευσε την διαφορά στους 25. Ο Κοψιδάς ήταν μπροστάρης με 10 πόντους, με τον Χαρακίδα να τον ακολουθεί με 5 πόντους και τον Μερκεβίτσιους να είναι σκιάχτρο μες στο ζωγραφιστό, ενώ τους λιγοστούς πόντους για τους φιλοξενούμενους έβαλαν οι Σπυριδώνης, Μαντζουρίδης και Γκορίτσας(58-33).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το ευρύ 77 – 41. Παγόπουλος , Σπυριδώνης, Μαντζουρίδης και Αμανατίδης πέτυχαν από ένα καλάθι για τους φιλοξενούμενους του, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε και πάλι ο γίγαντας Μερκεβίτσιους με 8 πόντους, με τον Καρρά να δίνει βοήθειες με 4 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Victorias Merkevicious με 21 πόντους, 22 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μάντζουρίδης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Harlems είχαν 31 / 59 δίποντα, 4 / 10 τρίποντα, 3/8 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ , μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 30 λάθη. Οι Bucks είχαν 12 / 51 δίποντα, 2 / 17 πληρούντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 30 αργώ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 22(6ρ.),Μουρτίογλου 5, Μπαμπλέκος 4, Μαρνέζος, Καρράς 6(9ρ-6 ασίστ),Χαρακίδας 9(7 ασίστ), Δαμίγος 10(8ρ.), Merkevicious 21(22ρ.).

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 2, Χριστόπουλος, Μαντζουρίδης 10(9ρ.), Καμπόλης, Γκορίτσας 2, Σπυριδώνης 10, Παγόπουλος 5, Δαννιάς, Γιουρνάς 4, Τσούκας 6, Αμανατίδης 2, Αναγνωστόπουλος.

Τι μας άρεσε: Μερκεβίτσιους , Χαρακίδας και Μπαμπλέκος βρήκαν χημεία κατευθείαν με τους νέους τους συμπαιχτες .