17/07/2020
Harlems 10 18 9 12 - 49 -
Panzerakia 11 15 10 12 - 48 -

Harlems τώρα και στην Master League!

Στην Master League θα αγωνίζονται από την νέα χρονιά οι Harlems, καθώς επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στα Panzerakia με 49-48 και με δύο νίκες πήραν το εισιτήριο της ανόδου.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Panzerakia να προηγούνται με 10-11, χάρη σε 5 πόντους του Πάλλα, τρίποντο του Παπαδάκου και 2 πόντους του Παπαδόπουλου. Ο Σιάμος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σταυρόπουλος, Καρράς και Μουρτίογλου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Harlems βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Καρρά, 4 του Σταυρόπουλου και τρίποντα των Ρουσιώτη – Χατζημιχαήλ, βρέθηκαν στο +5, 23-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 28-26! Τους κίτρινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Κατσιγιάννης και Παπαδάκος με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο οι Αμερικάνοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους, 37-36, με τον Καρρά να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους. Το δίδυμο Παπαδάκου – Κατσιγιάννη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Χριστόπουλου σε εκείνο το σημείο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Με τρίποντες βόμβες των Πάλλα και Παπαδάκου, οι κίτρινοι προσπέρασαν με 42-45, 4:00 για την λήξη. Ο Σταυρόπουλος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 7 δικούς του πόντους, αλλά και 3 του Σιάμου, οδήγησαν τους Harlems στη νίκη με 49-48!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/25 βολές, 13/39 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 14/40 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Panzerakia ο Κατσιγιάννης με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και υπέπεσε σε άλλα τόσα λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Μουρτίογλου 2, Κρητικός, Καραμπάς, Σιάμος 10, Σταυρόπουλος 14, Χατζημιχαήλ 3 (1), Ρουσιώτης 3 (1), Κεφαλληνός, Μαρνέζος 4, Καρράς 13

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 10 (2), Κατσιγιάννης 12, Πάγκαλος 2, Παπαδόπουλος 2, Παπαδάκος 14 (4), Πούλος 4, Σακελλαρίου 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη, αν και η πρόκριση είχε κριθεί από νωρίς!