22/12/2023
Harlems 10 17 12 16 13 68 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 10 9 19 17 11 66 -

Οι Harlems «λύγισαν» στην παράταση τους Bets!

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε να εκμεταλλευτούν οι Harlems ώστε να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Brooklyn Bets με 68-66. Έτσι το 2023 κλείνει θετικά για τους Harlems, οι οποίοι με αυτή την 3η συνεχόμενη νίκη τους στην Master League έφτασαν στο 6-4. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός πως έφτασαν πολύ κοντά στη 2η νίκη τους, δεν την πήραν τελικά και έπεσαν στο 1-9.

Οι Bets πήραν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων στο ξεκίνημα του ματς, με τον Χαλαβατζή να κάνει καλή αρχή για το 4-8. Ο Κοψιδάς, αλλά και ο Κάντζιος πήραν προσπάθειες στη συνέχεια για τους γηπεδούχους, οι οποίες έφεραν και αποτέλεσμα ώστε να έρθει η ισοπαλία στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 10-10.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου είδαμε έναν… διαγωνισμό τριπόντων, με τους Δαμίγο, Μουχίμογλου, Ρούσσο και Τρυγωνόπουλο να σκοράρουν συνεχόμενα πίσω από τα 6,75 για το 18-15. Οι Harlems ξέφυγαν για λίγο στο +6, όταν ο Κοψιδάς έγραψε το 23-17. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 8 πόντους να τις χωρίζουν, μιας και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 27-19.

Ο Κοψιδάς ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά έφτασαν στο +11(32-21). Η αντίδραση ήρθε από τους Brooklyn Bets που πλησίασαν στο -4(34-30) και παρά το γεγονός πως οι Harlems πήγαν ξανά στο +9(39-30), εκείνοι κατάφεραν να επιστρέψουν πάλι. Ο Δαραμούσκας σκόραρε μπροστά από τη γραμμή του τριπόντου, ο Αγγελόπουλος πίσω από αυτή και κάπως έτσι το ματς πήγε στον πόντο (39-38).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη ψυχολογία που είχαν πάρει από αυτή την επιστροφή τους και απομακρύνθηκαν ακόμα και στο +9(42-51). Οι Harlems δεν το έβαλαν κάτω και οι Κοψιδάς-Κάντζιος βρήκαν σημαντικά τρίποντα για να πλησιάσει η ομάδα τους στο δίποντο και λίγο αργότερα ο Σιάμος ισοφάρισε σε 53-53. Στα τελευταία δευτερόλεπτα θα κρίνονταν τα πάντα, αλλά δεν υπήρξε νικητής, καθως ο Μουχίμογλου απάντησε στο δίποντο του Δαμίγου και έτσι η κανονική διάρκεια έκλεισε στο 55-55.

Στη παράταση το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Στις λεπτομέρειες ήταν καλύτεροι οι Harlems, οι οποίοι βρήκαν ευκολότερα λύσεις επιθετικά και τελικά ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 68-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Σιάμος με 13 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ. Από τους Brooklyn Bets ξεχώρισε ο Μηνάς Μουχίμογλου με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Harlems μέτρησαν 19/43 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 6/15 βολές, 49 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 16 κλεψίματα και 21 λάθη. Οι Brooklyn Bets είχαν 16/39 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 7/18 βολές, 33 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Επίσης έκαναν 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 21(7ρ.), Κάντζιος 11(7ρ.), Σιάμος 13(13ρ.), Τρυγωνόπουλος 3(2ρ.), Ρουσιώτης, Μότσιος 5(10ρ.), Σταυρόπουλος 6(4ρ.), Δαμίγος 6(4ρ.)

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 13(3ρ.), Χαλαβατζής 16(5ρ.), Καραγιαννίδης 4(4ρ.), Μουχίμογλου 17(10ρ.), Ρούσσος 12(4ρ.), Δαραμούσκας 4(6ρ.), Σάλλαρης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως καμία από τις δύο ομάδες δεν τα παράτησε μέχρι το φινάλε.