31/01/2024
Heldreich 12 23 16 14 - 65 -
Golden Steak Warriors 14 12 7 21 - 54 -

Heldreich με καθαρό μυαλό, δυνατός Heldreich!

Οι δύο ομάδες φάνηκε από το τζάμπολ κιόλας πως θέλουν τον αγώνα και θέλουν να αποκτήσουν πλεονέκτημα για την πιθανή είσοδό τους στην τετράδα. Έτρεξαν, οι Παγώνης και Μακρής ξεχώρισαν επιθετικά για τα δύο σύνολα και η αρκετά ισορροπημένη πρώτη περίοδος στο ΣΕΦ, έληξε στο 12-14 για τους Warriors. Ο Γεράσιμος ο Παγώνης δεν είχε... αντίπαλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβαλε σχεδόν κάθε σουτ και κάθε προσπάθεια που πήρε και διαμόρφωσε το 35-26 για τον Heldreich, σε ένα παιχνίδι γεμάτο πάθος!

Ίσως, αυτό να ήταν και το... γκάζι που ήθελαν οι γηπεδούχοι!Στη συνέχεια ο Heldreich δεν κοίταξε ποτέ πίσω του, οι Ζαχαρόπουλος, Ανδρεάδης και Μουδήλος έπαιξαν στα στάνταρ τους και οι προσπάθειες του Πέτρου του Πλακογιαννάκη ήταν φιλότιμες αλλά λίγες, με το προβάδισμα των γηπεδούχων να κλείνει στο 51-33 για τρίτη περίοδο. Όμορφο παιχνίδι μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να ξεχωρίζουν στο ανοιχτό γήπεδο και τη νίκη να έρχεται για τους Νεοκοσμήτες με σκορ 65-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Παγώνης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους "Steak" ξεχώρισε ο Ηλίας Σουρβατζής με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/41 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 6/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/35 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 3/5 βολές, 28 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.