15/02/2024
Hellenic Energy 5 9 15 18 9 56 -
Athens Bucks 11 16 5 15 5 52 -

Hellenic Energy με άρωμα... παράτασης!

Τρομερό παιχνίδι, τρομερή εξέλιξη και η νίκη της Hellenic Energy ήρθε στην παράταση, με το τελικό 56-52 να έρχεται έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς απέναντι στους Athens Bucks!

Αν κάποιος έβλεπε το παιχνίδι θα θεωρούσε λογικά πως μπορούσε να πάει έτσι μέχρι τέλους! Απόλυτη ισορροπία και ίσως ένα ελαφρώς καλύτερο ξεκίνημα για την Hellenic Energy και τον Παπουτσιδάκη, με τους Bucks να απαντούν με όμορφες ενέργειες από Αποστολόπουλο και Λυραντωνάκη και να προηγούνται με 5-11 για πρώτο δεκάλεπτο. Αρκετά τα αβίαστα λάθη από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν φιλότιμες προσπάθειες με Στάθη και λοιπούς για να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο Δανιάς παρέμεινε... ζεστός και έγραψε το 14-27 πρώτου ημιχρόνου!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και το έκαναν με τρόπο! Με καλάθια του Προκοπίδη, του Σκαρπέλη και των υπολοίπων, οι "γαλάζιοι" πατούσαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλαν... φωτιά στον αγώνα, με την περίοδο να κλείνει στο 29-32, ενώ οι Bucks προσπαθούσαν να μείνουν συγκεντρωμένοι. Τί ματσάρα! Δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα πέραν της παράτασης το οποίο θα μπορούσε να είναι πιο δίκαιο για τις δύο αυτές ομάδες, με το 47-47 να κλειδώνει ως τελικό σκορ κανονικής περιόδου, με τους γηπεδούχους στο έξτρα πεντάλεπτο να είναι πιο συγκεντρωμένοι και πιο... αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι το 56-52, σε μια απολαυστική αναμέτρηση!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διαμαντής Διακουμής με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δανιάς με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 17/27 βολές, 49 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/53 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 12/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 17 λάθη.

Hellenic Energy (Σκαρπέλης): Γιαννίμπας, Γκότσης 4, Διακουμής 14, Θεάκος 4, Παπουτσιδάκης 11, Προκοπίδης 6, Σκαρπέλης 12, Στάθης 2, Φεραδούρος 3.

Athens Bucks (Δανιάς): Αποστολόπουλος 13, Γκορίτσας 2, Δανιάς 19, Λυραντωνάκης 12, Χριστόπουλος 6.

Τί μας άρεσε: Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι!