13/11/2019
Sparta BC 12 22 12 17 - 63 -
West Bombers 8 10 12 8 - 38 -

Ήρεμα και ωραία η Sparta!

Εύκολο βράδυ Τρίτης είχε χθες η Sparta, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League επιβλήθηκε άνετα των αγνώριστων West Bombers με 63-38 και έκανε το 3/3, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο στο 1-2.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Sparta στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 6-0 μετά από τρίποντα των Παλαμιδά – Παπαδόπουλου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Ρούσσου και δίποντα των Κόντου – Λογγίτση, προσπέρασαν με 6-8, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Τελικά οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 12-8, χάρη σε 4 νέους πόντους του Παλαμιδά και καλάθι του Κουζοβουνά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κοτρώνη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Παπαδόπουλο – Τσόγκα να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, παίρνοντας βοήθεια από τον Δαμίγο με 4, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 34-18. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι West Bombers, παρά τους νέους 6 πόντους του Ρούσσου και τα δίποντα των Λογγίτση – Μουζακίτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σπαρτιάτες διατήρησαν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, έφτασαν μέχρι και στο +18, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 46-30, έπειτα από 7 πόντους του Παπαδόπουλου και 5 του Δαμίγου. Το δίδυμο Λογγίτση – Ρούσσου προσπαθούσε να ξαναβάλει την παρέα του Μπαρδούλη στο ματς, ωστόσο τόσο οι 7 πόντοι του Τάσου, όσο και οι 5 του Θοδωρή δεν ήταν αρκετοί. Σκορ τρίτης περιόδου 46-30!

Με την διαφορά στους 16, 46-30, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι η Sparta έφτασε στην  άνετη επικράτηση με 63-38 , με τους Κουζουβουνά (6π), Τσόγκα (4π), Παπαδόπουλο (3π) και Διαμαντόπουλο (3π) Να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Για τους “Βομβιστές” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μουζακίτης και Κόντος με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 18/43 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/20 βολές, 14/45 δίποντα και 1/32 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp για την Sparta ο Παπαδόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε  6 ριμπάουντ , μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των West Bombers ο Κόντος με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ; έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος 3 (1), Παλαμιδάς 9 (2), Κουζουβουνάς 6, Παπαδόπουλος 20 (4), Φασουλής 2, Τσόγκας 11, Κουζοβουνάς 2, Δαμίγος 10 (1)

West Bombers (Σουλελές): Μπουρμπόν 1, Ζαχαρίου, Μπαρδούλης, Σουλελές, Μουζακίτης 6, Λογγίτσης 11 (1), Κόντος 6, Σταυρόπουλος, Ρούσσος 14

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση της Sparta και η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της!

Τι δεν μας άρεσε: Η επιμονή των West Bombers να εκτελούν από την περιφέρεια, με το 1/32 να μην τους δικαιώνει!