16/10/2022
Hood BC 16 16 26 16 - 74 -
Brazzerzz Beachterzz 11 19 12 16 - 58 -

Hood για μεγάλα πράγματα!

Το απόγευμα της Κυριακής 16 Οκτωβρίου στο Μενίδι, σε ένα πολύ ωραίο και γρήγορο παιχνίδι, η Hood πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz με 74-58, ξεκινώντας με νίκη το πρωτάθλημα της Μaster.

Φανταστικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα το γήπεδο και την Ηood να έχει προβάδισμα με 16 – 11. Ζέγγος με 7 και Σιφναίος με 4 πόντους οδηγούσαν τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Πίλτσης με 4 πόντους,με Χαΐτο,Δριβάκο και Πολυχρονόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου με 32 – 30. Πολυχρονόπουλος με δύο τρίποντα, Πίλτσης με τρομερές μάχες και 6 πόντους και Δημητριάδης με 4 πόντους, πάλευαν στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους που είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με εφτά διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, κρατούσαν κυρίως οι Ζέγγος με 4 πόντους και Γιάτσε με τρίποντο.

Με Σιφναίο, Ζέγγο την μία και Δριβάκο, Δημητριάδη, Ζώτο από την άλλη να σκοράρουν, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με το σκορ να είναι 36 – 38. Στη συνέχεια η ομάδα του Πατσάκα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, έτρεξε ένα απίστευτο σερί 22 – 4, στέλνοντας την διαφορά στο + 16 . Ο Σαρρής έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι με τρία τρίποντα, με τον Σιφναίο να τον ακολουθεί με 6 πόντους και τον Ζέγγο να έρχεται από κοντά με 5, για το 58-42!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 74 – 58. Ο Δημητριάδης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Brazzerzz , προσπαθώντας να πλησιάσει το σκορ για την ομάδα του. H Hood με τον Ζέγγο να είναι ασταμάτητος με 6 πόντους και βοήθειες από Milicevic(4) και Σαρρή- Γιάτσε με τρίποντες βόμβες, έφτασε άνετα στο πρώτο ροζ φύλο της σεζόν!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Ζέγγος με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ ,5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πίλτσης με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η Hood είχε 21/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 5/8 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Brazzerzz είχαν 16/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 5/8 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 6(7ρ.), Γιάτσε 6, Ζέγγος 24, Λάυκας 4(19ρ.), Μπέσιος, Πετράκος 6, Πρωτόγερος 2, Σαρρής 12, Σιφναίος 14.

Brazzerzz Beachterzz (Βγενόπουλος ): Α. Βγενόπουλος 4, Δημητριάδης 15, Δριβάκος 6(7ρ.), Ζώτος 6, Πίλτσης 12( 11ρ.)Πολυχρονόπουλος 11, Σταυρίδης, Χαΐτος 4.

Τι μας άρεσε: Τα πολύ ποιοτικά ρόστερ των δύο ομάδων και ο ταχύτατος ρυθμός του αγώνα.