27/10/2022
Buzzer Eaters 8 12 16 14 - 50 -
Hood BC 21 20 20 13 - 74 -

Hood από ημίχρονο!

Εύκολο βράδυ είχε χθες στο Περιστέρι η Hood, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισε τους Buzzer Eaters με 50-74 και έκανε το 2/2!

Από πολύ νωρίς οι "Χουντιανοί" πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Ζέγγου, 4 του Μπέσιου και 4 του Σιφναίου, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 8-21. Ο Κώτσης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Λιγνός και Ρίζος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Σαρρή και 6 πόντους του Milicevic, η Hood πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 20-41. Δεν μπόρεσαν οι Buzzer Eaters να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Ζαννιά και τους 4 του Ρίζου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα, αφού με ακόμη 10 πόντους του ασταμάτητου Ζέγγου και τρίποντα των Σαρρή - Θεοδώρου, ξέφυγε στους 25, 36-61. Προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να πλησίασε τον αντίπαλο η παρέα του Μπάλτα, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Ρίζου, οι 5 πόντοι του Κώτση και το τρίποντο του Ζαννιά δεν ήταν αρκετά. Σκορ τρίτης περιόδου 36-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την  Hood να φτάνει εύκολα στη νίκη με 50-74, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ζέγγου, Milicevic και Πρωτόγερου. Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κώτσης, Ρίζος και Καύκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 15/50 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/4 βολές, 27/46 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Καύκας με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 12/13 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Καύκας 4, Δεδεμάδης, Δρούγκας 2, Ζαννιάς 11  (3), Κώτσης 15, Ρίζος 16 (2), Παυλόπουλος, Λιγνός 2

Hood (Πατσάκας):Ζέγγος 27 (1), Θεοδώρου 5 (1), Milicevic 8, Μπέσιος 4, Πετράκος 5, Πρωτόγερος 7, Σαρρής 9 (3), Σιφναίος 9

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία του Ζέγγου!