58
Intercity BC 13 9 12 8 - 42 -
Aces 10 16 22 10 - 58 -

Ηρωική πεντάδα, έτοιμη για παραμονή!

Αν και κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, οι Aces πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στην Intercity και παρέμειναν ζωντανοί στο... κόλπο της παραμονής.

Παρά τις απουσίες, οι Aces έκαναν καλή διαχείριση, έφεραν το παιχνίδι στς μέτρα τους και προηγήθηκαν με 2-8. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το μέτριο ξεκίνημά τους, έβγαλαν αντίδραση με τους Νικολάου και Μπόζα και πήραν κεφάλι στο σκορ (13-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η μία ομάδα συνέχισε να απαντάει στα καλάθια της άλλης και οι πέντε ηρωικοί Aces με καλάθια του Τσιότρα και του Γιαζιτζόγλου προηγήθηκαν με 22-26. Οι γηπεδούχοι που πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Σταματόπουλο , κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Με την γνωστή συνταγή της επιτυχίας και τους Μπατζάκα και Γιαζιτζόγλου σε εξαιρετική κατάσταση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά (34-48). Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Νικολάου δεν ήταν αρκετές για την Intercity που πραγματοποιούσε μια κάκιστη εμφάνιση.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εξίσου σοβαροί και συγκεντρωμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, σκόραραν όποτε έπρεπε, έπαιξαν καλή άμυνα και πήραν μια σπουδαία νίκη σε μια αναμέτρηση που αν συνυπολογίσουμε και τις πολλές απουσίες, δεν υπολόγιζαν. Οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεξ κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και παρέμειναν χωρίς νίκη το 2024.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιαζιτζόγλου με double double και 22 πόντους (9/17 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/44 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/60, 2/10 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης, Μπαλαφούτης, Μπόζας 13 (3), Νικολάου 16, Σταματόπουλος 11 (1), Σταυρόπουλος 2, Συρνιώτης

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 22 (1), Κοζανίδης 12, Μαραβέλιας 5, Μπατζάκας 9 (1), Τσιότρας 10

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που προσέγγισαν το ματς οι νικητές.