07/02/2022
Στιφάδο Bulls 23 12 19 17 - 71 -
New World Fix 13 10 15 9 - 47 -

Ήρεμα και ωραία οι Στιφάδο Bulls!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Στιφάδο Bulls, καθώς μετά από ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι κέρδισαν τους New World Fix με 71-47 για την 16η αγωνιστική της Elite League και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος!

Από πολύ νωρίς οι Στιφάδο Bulls πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με δύο τρίποντα του Πολίτη, 5 πόντους του Καττή, 4 του Ρωμοσιού και τρίποντο του Ρουμελιώτη, προηγήθηκαν με 23-13. Ο Ζωιτός με 7 πόντους και ο Κιτσαντάς με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χατζή συνέχιζε να οδηγεί το ματς και με τον Μυστιλόγλου να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 6 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 35-23. Ο Ζωιτός με 5 πόντους, ο Τσεκουρλούκης με ένα τρίποντο και ο Ντρες με δύο πόντους κράτησαν όρθιους τους New World Fix σε εκείνο το σημείο.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ταύροι, όταν με 8 πόντους του Ρωμοσιού και 4 του Μυστιλόγλου ξέφυγαν στους 21, 52-31. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Καραμασιώτη ήταν να μειώσει στους 16, 54-38, χάρη σε 11 πόντους του Ζωιτού και 4 του Κιτσαντά. Σκορ τρίτης περιόδου 54-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-47, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ρωμοσιού, Μυστιλόγλου, Νικολετάκη, Jay Jay και Ρουμελιώτη. Για τους New World Fix στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λογγίτσης, Ζωιτός και Τσεκουρλούκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 29/62 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 15/42 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Μυστιλόγλου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωιτός με 28 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 7/17 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Νικολετάκης 7, Ρουμελιώτης 11 (1), Jay Jay 6, Πολίτης 6 (2), Μυστιλόγλου 14, Ρωμοσιός 18, Καττής 9

New World Fix (Καραμασιώτης): Λογγίτσης 2, Ντρες 4, Ζωιτός 28 (4), Γαλανός, Τσεκουρλούκης 5(1), Κιτσαντάς 8

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!