24/12/2019
Phoenix Bums 15 12 11 20 - 58 -
Peristeri Trelleborg 13 10 12 10 - 45 -

Ήρεμα Χριστούγεννα για τους Bums!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στην Development League οι Phoenix Bums, αφού επικράτησαν της Peristeri Trelleborg στο ΓΣΠ με 58-43.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Phoenix Bums ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι και με τρίποντα των Καδά – Λάσπα και δίποντα των Βερώνη – Μοσκόφογλου προηγήθηκαν με 15-13. Οι «Περιστεριώτες» έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Δρακόπουλου , Τάτση και Τύρου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο με τους Μοσκόφογλου και Κοβάτσο να τραβούν το… κουπί στην επίθεση, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 27-23 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι που έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, είδαν του Τσίντζα και Τύρο να σκοράρουν πίσω από την γραμμή των 6.75.

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν στο ματς, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με 31-34, χάρη στους Δρακόπουλο και Τύρο. Οι Bums δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, «έσφιξαν» την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Κοβάτσο έτρεξαν ένα σερί 7-1, παίρνοντας και πάλι το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (38-35).

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και… δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοβάτσο και άξιους συμπαραστάτες τους Μοίρα, Καραγιάννη και Καδά, οι Bums έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-10 και πήραν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι τη νίκη με 58-45. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν δικαιότατα την ήττα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κοβάτσος με double double και 22 πόντους (4/10 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 11/14 βολές και 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δρακόπουλος ο Τύρος με επίσης double double και 10 πόντους (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 5/17 τρίποντα (29,4%) και 13/21 βολές (61,9%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/24 δίποντα (33,3%), 6/25 τρίποντα (24%) και 11/18 βολές (61,1%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης 2, Μοσκόφολου 8 (10 ριμπ.), Καδάς 6 (2), Καραγιάννης 6, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 7 (1), Κοβάτσος 22 (1), Λάσπας 5 (1)

Peristeri Trelleborg (Θ. Δρακόπουλος): Παπαϊωάννου, Βαγενάς, Τάτσης 5, Δαλέζος 4, Τύρος 10 (2), Τσίντζας 3 (1), Χ. Δρακόπουλος 23 (3), Δασκαλάκης

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κοβάτσου και το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά νεκρά διαστήματα που παρουσίασαν στο παιχνίδι τους οι φιλοξενούμενοι.