01/03/2020
Destroyed Pistons 12 16 15 15 - 58 -
Hustlers 11 17 11 12 - 51 -

Ηρωικοί Hustlers …έπεσαν στη μάχη με δήμιο τον Χριστοδουλάκη!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που ξεχώρισε η μονομαχία ανάμεσα στους Χριστοδουλάκη και Καρακατσάνη, οι Destroyed Pistons πήραν τη νίκη απέναντι στους Hustlers με 58-51, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα για τους Hustlers, με τον Αλτιπαρμάκη να ξεκινάει καυτός και να βάζει μπροστά την ομάδα του με 2-8. Ο Χριστοδουλάκης ανέβασε απόδοση στη συνέχεια, έδωσε ενέργεια και ισορρόπησε τo παιχνίδι, με τους γηπεδούχους τελικά να μπαίνουν στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ με 12-11.

Άστοχο  το παιχνίδι στη συνέχεια, με τον Καρακατσάνη να εκμεταλλεύεται το νεκρό -επιθετικά- διάστημα των γηπεδούχων και να βάζει τους Hustlers μπροστά με 14-22. Ο εκπληκτικός Χριστοδουλάκης όμως ήταν εκεί ξανά και με προσωπικές ενέργειες και τη βοήθεια του Ρουκουνάκη, έφερε πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-28.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια, με τους Destroyed να είναι λίγο καλύτεροι και να εκμεταλλεύονται την εκπληκτική μέρα του Χριστοδουλάκη, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 43-39 υπέρ τους.

Εκεί είχαμε την αποβολή λόγω φάουλ του Κόπελου νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Hustlers να μένουν με τέσσερις παίκτες στο παρκέ και να τα δίνουν όλα για να διεκδικήσουν ότι μπορούν από το ματς! Η διαφορά έφτασε μέχρι τους τέσσερις (51-47) με ένα καλάθι του Ζουπά, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και οι Destroyed Pistons κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με 58-51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Χριστοδουλάκης με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα και ένα λάθος. Από πλευράς Hustlers ξεχώρισε ο Αναστάσιος Καρακατσάνης με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι Destroyed Pistons είχαν 20/50 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 12/26 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Συνολικά οι Hustlers είχαν 15/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 9/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Destroyed Pistons (Διαμάντης): Χριστοδουλάκης 33 (11 ριμπ), Γκόρτσας 3 (10 ριμπ), Γώγος 2 (10 ριμπ), Ρουκουνάκης 17 (8 ριμπ), Σπανόπουλος 1 (8 ριμπ), Βερβαινιώτης 2.

Hustlers (Καρακατσάνης): Κόπελος 3 (9 ριμπ), Αλτιπαρμάκης 17 (13 ριμπ), Ζούπας 2 (13 ριμπ), Αναγνωστόπουλος 5 (7 ριμπ), Καρακατσάνης 24 (5 ασ).

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία ανάμεσα στους Χριστοδουλάκη και Καρακατσάνη και το “refuse to lose” από Hustlers!