02/03/2024
Iron Maidan 12 13 10 14 - 49 -
Μίνωες 22 28 20 12 - 82 -

Ήταν φαβορί και το απέδειξαν οι Μίνωες!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαροί σε ακόμη ένα ματς και από τα πρώτα λεπτά κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους για να φέρουν το ρεκόρ τους στο 22-1. Οι Iron Maidan δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν την 12η ήττα τους (10-12).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην αρχή, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειξαν μία δυσκολία στην επίθεση και έτσι οι Μίνωες από το 7-9 βρέθηκαν στο 7-15. Ο Συκάς έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά κοντά στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι ανέβασε κι άλλο το σκορ (10-22). Η διαφορά μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σταμάτησε στο «στρογγυλό» +10, με το σκορ να δείχνει 12-22.

Οι Μίνωες εξακολουθούσαν να είναι πιο αποτελεσματικοί, αλλά και δημιουργικοί στο παρκέ, ενώ στάθηκαν πολύ καλά και αμυντικά. Ο Γαλίτης έκανε πιο αισθητή την παρουσία του, ενώ και ο Βογιατζής συνέχισε να βρίσκει στόχο και κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε στο 23-43. Ο Νίκος Αλεξόπουλος συμμετείχε επίσης ενεργά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το δεύτερο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 25-50.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παληγιάννης έκανε την προσπάθεια του να μαζέψει κάπως την απόσταση, αλλά απέναντί του είχε τον Παπαστάμο, ο οποίος κρατούσε μακριά τους Μίνωες. Ο Συκάς πήρε τις ανάσες που χρειαζόταν και όταν επέστρεψε από τον πάγκο έδωσε πάλι ώθηση, σκοράροντας μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και έφτασαν να προηγούνται με 35-70 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν γινόταν να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι και απλώς οι Iron Maidan πάλευαν για να φέρουν τη διαφορά σε πιο νορμάλ επίπεδα. Ακόμα και αυτή η αποστολή, όμως, ήταν πολύ δύσκολη. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι το τελικό σκορ έγραψε 49-82.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 30 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Iron Maidan ξεχώρισε ο Νικόλαος Παληγιάννης με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Iron Maidan (Παληγιάννης): Καλκοπέδης 3(1ρ.), Μακρής Α. 1(6ρ.), Κατσάνος 6(5ρ.), Κίσσας 3(8ρ.), Παληγιάννης 18(10ρ.), Μακρής Δ. 5(2ρ.), Μαλτέζος Θ. 6(6ρ.), Μαλτέζος Α. 7(3ρ.)

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 9(7ρ.), Αλεξόπουλος Α., Βογιατζής 30(14ρ.), Γαλίτης 6(13ρ.), Παπαστάμος 16(6ρ.), Συκάς 21(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή και σοβαρή εμφάνιση που έκαναν σε ακόμα ένα ματς οι Μίνωες.