04/10/2021
Πήγασος 12 8 11 10 - 57 -
Spartans BC 14 17 12 14 - 41 -

Ήταν καλύτερος και κέρδισε ο Πήγασος!

Μια αναμέτρηση με πολλούς αιφνιδιασμούς και γρήγορο ρυθμό παρακολουθήσαμε στο κλειστό του ΣΕΦ, με τον Πήγασο να είναι εξαιρετικός και να επικρατεί των Spartans BC με 41-57, στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.
Καμπούρης και Μάης ξεκίνησαν εύστοχοι τον αγώνα, με το ποιοτικό αυτό δίδυμο των Spartans όμως να μην μπορεί να κρατήσει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, καθώς οι Λεγάκης και Βουρλιώτης με απανωτές όμορφες φάσεις έβαλαν στον ρόλο του οδηγού τον Πήγασο με 12-14.
Πάντας και Μαργιτούδης συνέχισαν τη… δουλειά, με τον δεύτερο ειδικά να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση και να διατηρεί την υπέροχη των φιλοξενούμενων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-31.
Ο Μεντζελόπουλος ξεχώρισε στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Spartans, οι οποίοι προσπαθούσαν για να γυρίσουν την κατάσταση υπέρ τους, αλλά ο Βουρλιώτης είχε άλλες διαθέσεις και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το 31-43 να χωρίζει τις δύο ομάδες.
Μαργιτούδης, Λάμπρου και Λεγάκης ήθελαν να… τελειώσουν το παιχνίδι και το έκαναν, με τον Πήγασο να κάνει μια γενικά γεμάτη εμφάνιση και να επικρατεί με σκορ 41-57, απέναντι στους Spartans που έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Μαργιτούδης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Spartans ξεχώρισε ο Βασίλης Μάης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/30 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 26 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/43 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 5/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 21 κλεψίματα και 17 λάθη.
Spartans BC (Σάσσαρης): Μάης 20 (14 ριμπ.), Σάσσαρης Ν. , Μεντζελόπουλος 3, Καμπούρης 16, Σάσσαρης Π. 2, Σουρέλης.
Πήγασος United (Λεγάκης): Μαργιτούδης 14, Νίκας, Φασιλής 2, Ρουσσάκης, Πάντας 7, Σταυρόπουλος, Λεγάκης 8, Λάμπρου 9, Βουρλιώτης 17.
Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων να προσφέρουν θέαμα!