05/04/2022
Γέροντες 8 17 10 8 - 43 -
Young Ballers BC 12 17 19 26 - 74 -

Ήταν πολύ… Young (Ballers) για τους Γέροντες!

Κάνοντας ένα μεστό και γεμάτο ενέργεια παιχνίδι, οι Young Ballers επικράτησαν των Γερόντων με τελικό σκορ 43-74, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.

Χαμηλό το τέμπο του αγώνα στα πρώτα αναγνωριστικό λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό μέσα από σετ επιθέσεις. Ο Δασκάλου από Γέροντες και οι Ανδρεάδης και Γεωργιάδης από Ballers ξεχώρισαν για το 8-12 πρώτης περιόδου στο κλειστό του ΣΕΦ.

Άνοιξαν τον ρυθμό οι πράσινοι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, πιέζοντας στο κατέβασμα της μπάλας των Γερόντων. Οι Γεωργιάδης και Ζορμπάνος συνέχισαν να αποτελούν τα… γρανάζια των Ballers, με τον Αναγνωστόπουλο να μπαίνει και να δίνει ενέργεια στους γηπεδούχους, μη μπορώντας όπως να μειώσει παραπάνω από το 25-29 με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο, με τον Στρατήγη επίσης να είναι πολύ καλός.

Ανέβηκε ο ρυθμός, ανέβηκε η ποιότητα, ανέβηκε και η… ένταση, με τις δύο παρέες να μας προσφέρουν θέαμα και όμορφα καλάθια εκατέρωθεν, με τον Στεφανάκο να εμφανίζεται στο επιθετικό κομμάτι για τους Ballers και να ξεχωρίζει, ενώ από την άλλη πλευρά ο Δασκάλου έδινε… μάχες στο ποστ, για το 35-48 τρίτου δεκαλέπτου.