21/01/2023
Flying Circus 12 8 13 20 - 53 -
Retro Pacers 14 14 21 20 - 69 -

Ήταν... Retro εμφάνιση!

Δεν ήταν αλλά την... έκαναν εύκολη την αναμέτρηση απέναντι στους Flying Circus οι Retro Pacers και με καλό παιχνίδι απο όλους όσους πάτησαν παρκέ, επιβλήθηκαν με 53-69!

Με το τέμπο να είναι σε χαμηλά στάνταρ και τις δύο παρέες να ψάχνουν ρυθμούς, οι γηπεδούχοι με τους Λαγκάδα (1) και Σωτηρόπουλο να είναι θετικοί ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν, μέχρι η ομάδα του Βασίλη του Χριστοδουλόπουλου το... γυρίσει και μπει μπροστά για πρώτη περίοδο με σκορ 12-14, με τον Μπουρμπόν να εκτελεί!

Η ενέργεια του Χατζημιχάλη και η παρουσία του Βασιλειάδη στο ποστ, έβαλαν τις βάσεις για τον έλεγχο του αγώνα που ήθελαν να έχουν οι "μαύροι", με το ημίχρονο να κλείνει στο υπέρ τους 20-28, καθώς οι προσπάθειες του Πιπιλή και των συμπαικτών του αν και όμορφες, δεν έβρισκαν στόχο.

Ο Αλεξάκης ήταν εκεί για τους γηπεδούχους και προσπάθησε να αλλάξει ξανά το ποιος έχει τα... κουμάντα του αγώνα. Ο Γεωργάρας υπήρξαν στιγμές που δεν είχε... αντίπαλο και το εκμεταλλεύτηκαν αυτό οι Retro, μπαίνοντας στη τέταρτη περίοδο με το υπέρ τους 33-49.

Για τα καλά πλέον είχε μπει το νερό στο... αυλάκι για τους φιλοξενούμενους και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Circus και το γεγονός ότι δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι, ο πίνακας στο τέλος του αγώνα έγραψε το τελικό 53-69, έπειτα από ένα πολύ όμορφο αγώνα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής ο Μπουρμπόν με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Circus ξεχώρισε ο Ανδρέας ο Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/52 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 1/6 βολές, 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/45 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/20 βολές, 50 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα και 14 λάθη.

Flying Circus (Αλεξάκης): Αλεξάκης 10, Ασημακόπουλος, Κάκιας 10, Λαγκάδας 10, Πιπιλής 7, Σωτηρόπουλος 13, Ψητός 3.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Βασιλειάδης 7, Γεωργάρας 17, Ζήσης 5, Ιωαννίδης, Καζαφέρης, Μπουρμπόν 15, Χατζημιχάλης 25.

Τί μας άρεσε: Ο ρυθμός που έχουν οι φιλοξενούμενοι!