19/03/2023
Baca Juniors BC 16 16 8 16 - 56 -
Τεμπελχανάδες 14 13 16 14 - 57 -

Ήταν… «τεμπελχανάδες», αλλά στο τέλος χαμογέλασαν

Με τους Baca Juniors να είναι ουσιαστικά υποβιβασμένοι και τους Τεμπελχανάδες να θέλουν οπωσδήποτε αυτό το ματς στην προσπάθεια τους να σώσουν την κατηγορία είναι φανερό το ποια ομάδα είχε το μεγαλύτερο κίνητρο το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Περιστερίου. Ωστόσο, το ματς εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο ντέρμπι, στο οποίο οι Τεμπελχανάδες χρειάστηκε να υπερβάλλουν εαυτούς για να φτάσουν τελικά στο ροζ φύλλο.

Η πρώτη περίοδος είχε τους Τεμπελχανάδες σε ρόλο οδηγού, αφού με τον Δημαρά να κάνει «παπάδες» προσπαθούσαν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας και να μην αφήσουν στους αντιπάλους τους περιθώρια αμφισβήτησης. Παρόλα αυτά οι Baca ήταν σκληρά καρύδια και έμειναν κοντά στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος, όμως, ήταν ίσως αυτή που καθόρισε και την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Baca Juniors με μια αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο χάρη στην οργάνωση του Κασφίκη και την επιθετική πολυφωνία της ομάδας τους. Από την άλλη οι Τεμπελχανάδες ίσως πίστεψαν πως το ματς θα ήταν εύκολο και άφηναν το Δημαρά να «βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά» τελειώνοντας ο ίδιος το ημίχρονο με 15 πόντους από τους 27 της ομάδας του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κατερινάκης έδωσε λύσεις για τους Τεμπελχανάδες, ο Γκούμας ανέβηκε σε απόδοση και οι Baca που δεν βρήκαν πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα βρέθηκαν να κλείνουν την περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 40-43.

Στην τελευταία περίοδο οι Baca έκαναν την αντεπίθεση τους, ο Γαργαλάκος έκανε τρομερά πράγματα στην επίθεση βρίσκοντας συνεργασίες και τελειώνοντας φάσεις, ενώ οι Τεμπελχανάδες τα περίμεναν όλα και πάλι από το Δημαρά. Ο τελευταίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους, αλλά η τρομερή του εμφάνιση θα είχε πάει στράφι αν οι Baca Juniors είχαν ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση του αγώνα, όπου γύρισαν τη μπάλα είχαν ευκαιρίες να σουτάρουν υπό καλές προϋποθέσεις αλλά κανείς δεν πήρε την ευθύνη με τη μπάλα να φτάνει τελικά στον Κατσιάδα, ο οποίος πήρε μια προσπάθεια υπό πολύ δύσκολες συνθήκες και μοιραία αστόχησε. Το τελικό 56-57 υπέρ των Τεμπελχανάδων τους έδωσε μια σημαντική νίκη και ένα ψυχολογικό boost για τη δύσκολη συνέχεια.
Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γκούμας με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε μια πολύ οικονομική εμφάνιση που του έδωσε και 14 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι Baca Juniors είχαν 16/50 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 6/13 βολές, 44 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 17 λάθη. Οι Τεμπελχανάδες είχαν 18/54 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 12/27 βολές, 38 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 11 λάθη.

Baca Juniors BC(Κασφίκης): Τσαμποδήμος 11 (2), Κασφίκης 3 (7 ασίστ), Κατσιάδας 6, Σπεντζούρης, Γαργαλάκος 13 (1), Μπαρμπάκης 5 (1), Μαρτίνης 7, Μπίζος 11 (1)

Τεμπελχανάδες(Γκούμας): Γκοντούρας 5, Κατερινάκης 10, Χατζηκωνσταντίνου 4 (1), Φωτίου, Καραγεώργος, Δημαράς 31 (2), Γκούμας 7.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον καθ' όλη την διάρκεια του ματς!