66
Aces 13 13 14 16 - 66 -
Λεγάμενοι BC 14 13 23 22 - 72 -

Ήταν θέλημα Σκαμαγκά!

Με τον σμολ φόργουορντ των Λεγάμενων να οργιάζει, οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη στο ΣΕΦ το βράδυ της Κυριακής απέναντι στους Aces, με τελικό σκορ 66-72!

Παρά το καλό τους ξεκίνημα και το προβάδισμα, οι Λεγάμενοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά καθώς οι Κοντακιώτης και Γιαζιτζόγλου είχαν κέφια! Ο Καμαριωτάκης πήρε ό,τι του αναλογούσε από το ποστ όπου δεν είχε αντίπαλο και μαζί με τον Σκαμαγκά κράτησαν το 13-14 για Λεγάμενους.

Οποίος παίκτης των Aces έμπαινε στο παρκέ ήταν θετικός, με τους γηπεδούχους να πιστεύουν στο προβάδισμα και την ανατροπή στο σκορ. Ο Νίκος Κοντακιώτης σκόραρε για την ισοφάριση με 26-26 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με την ομάδα του να μένει πίσω με έναν πόντο, 26-27 για ημίχρονο.

Ο Μιχάλης ο Στάντζος ανέβασε στροφές και μαζί του ανέβηκε και ο Βρεττάκος, με τις... παλιοσειρές να ευθύνονται για το 40-50 με το οποίο οι Λεγάμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σκαμαγκά παράλληλα να τιμωρεί τις αργές επιστροφές των Aces και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό.

Απίστευτο σερί 10-0 για τους Aces και προσπέραση στο σκορ, με το παιχνίδι να παίρνει άγρια ομορφιά και πλέον τα πάντα να είναι ανοιχτά! Έτσι φάνηκαν τουλάχιστον μέχρι ο Σκαμαγκάς να βάλει φοβερά καλάθια, να πάρει επιθετικά ριμπάουντ που... σκότωσαν τις ελπίδες των Aces για ανατροπή και κλείσει εν τέλει το σκορ στο 66-72 με το οποίο κέρδισαν οι Λεγάμενοι.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Σκαμαγκάς με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Aces ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντακιώτης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/58 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/48 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη.

Aces (Κοντακιώτης): Γιαζιτζόγλου 11, Κοντακιώτης Γ. 13, Κοντακιώτης Ν. 6, Τσουτσουράκης 11, Κοζανίδης 2 (15 ριμπ.), Μαραβέλιας,
Μουστακάτος 23.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 6, Αγαλόπουλος 2 (12 ριμπ.), Βρεττάκος 17, Καμαριωτάκης 10 (12 ριμπ.), Σκαμαγκάς 30, Κατσαρός 2, Σουλτάτος, Σιγάλας 5, Γκανιάτσας, Χαϊκάλης.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια ανατροπής των Aces!