47
Aces 8 15 12 12 - 47 -
Myrmidons BC 10 7 15 13 - 45 -

Ηττήθηκαν αλλά προκρίθηκαν οι Myrmidons!

Στην επόμενη φάση των μπαράζ ανόδου της Development 2 League προκρίθηκαν οι Myrmidons, παρά την ήττα με 47-45 από τους Aces, μιας και στο πρώτο ματς της σειράς είχαν επικρατήσει με 12 πόντους διαφορά.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι -χέρι στο σκορ. Οι Myrmidons ήταν λίγο καλύτεροι στις λεπτομέρειες και προηγήθηκαν με 10-8 με τους Μπάτρη και Νιωτάκη να βάζουν από 4 πόντους. Για τους Aces, 3 έβαλε ο Κοντακιώτης.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Aces με καλό ρυθμό στην επίθεση αλλά και εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 6 πόντους, 23-17. Για τους «μαύρους» 6 πόντους έβαλε ο Στεργιόπουλος και 5 ο Κοντακιώτης ενώ για τους Myrmidons 3 o Σιμωνετάτος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Aces είχαν παγιώσει μια διαφορά 6-8 πόντων χωρίς ωστόσο να μπορούν να την αυξήσουν. Στο 30’ το σκορ ήταν στο 35-32 για τους Aces. Νιωτάκης από την μία με 6 και Γιαζιτζόγλου από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.