15/10/2019
Destroyed Pistons 9 14 10 16 - 49 -
Hurricanes 13 18 23 12 - 66 -

Hurricanes έτοιμοι για τον… μαραθώνιο!

Με νίκη αποχαιρέτησαν τον δέκατο όμιλο του Basketaki Cup οι Hurricanes, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Destroyed Pistons με 49-66 στο κλειστό του Μπόθου, παίρνοντας έτσι το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα και έδειξαν παράλληλα έτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος

Με τους Χάρο (5π), Βλάχο (3π) και Λατίφη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Hurricanes προηγούνταν με 4-13, 4:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4, 9-13, με τον Γώγο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους και τους Γκορτσά – Βερβαινιώτη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, με  το συγκρότημα του Κοσσυβάκη να χτίζει διψήφια διαφορά 11 πόντων, 15-26, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 23-31, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Περσίτσα, 4 πόντους του Καραθάνου και 4 του Λατίφη. Ο Γώγος συνέχιζε την καλή του εμφάνιση για τους Destroyed Pistons, αφού πέτυχε τους 6 από τους 14 πόντους της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τους 10!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τυφώνες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με δύο ακόμη τρίποντα του Περσίτσα, 4 πόντους του Χάρου και εύστοχες προσπάθειες των Βλάχου – Λατίφη από την περιφέρεια, ξέφυγαν στους 20, 33-53. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του Ρουκουνάκη και τα δίποντα των Μανιάτη – Διαμάντη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-53!

Με την διαφορά στους 20, 33-53, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Hurricanes έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 49-66,  με τους Λατίφη (5π), Σακελλαρίου (4π) και Καραθάνο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Για τους Destroyed Pistons στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Απέργης και Βερβαινιώτης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στο τέλος της συνάντησης οι γηπεδούχοι είχαν 8/14 βολές, 19/52 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/26 βολές, 12/35 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Destroyed Pistons ο Ρουκουνάκης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Hurricanes ο «ξεχασιάρης» Βλάχος με 8 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Destroyed Pistons (Λαζαρέτος): Απέργης 6, Διαμάντης 4, Γκορτσάς 4, Γώγος 10 (1), Σπανόπουλος 5, Ρουκουνάκης 8, Μανιάτης 4, Βερβαινιώτης 8

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 9 (1), Λατίφης 15 (2), Παπαδημητρίου 2, Κυζιώρος 4, Σακελλαρίου 7, Καραθάνος 9, Βλάχος 8, Μακρής (3 ασίστ), Περσίτσας 12 (4)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Hurricanes, καθώς 6 παίχτες τα πήγαν περίφημα στο επιθετικό κομμάτι!