19/04/2022
Hurricanes 21 15 14 13 - 63 -
Pitbulls BC 13 10 4 15 - 42 -

Hurricanes κορυφής !

Για την 20η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της Development II League οι εκ των πρωτοπόρων Hurricanes (15-4) υποδέχθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στον Φαληρικό όρμο τους Pitbulls (7-11) και κατέκτησαν με ανεση ένα ακόμα ροζ φύλλο που τους κρατά στην πρώτη θέση !

Οι  γηπεδούχοι μετά τα πρώτα δύο λεπτά πάτησαν το γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Με σερί 10-0 και πρωταγωνιστές την τριπλέτα Μακρή, Ιωαννίδη & Λατίφη (από 5) με τη συνδρομή των Περσίτσα & Βλάχου (από 3) πήραν τα ηνία παρά το καλό ξεκίνημα του Γιαννόπουλου (9), προηγούμενοι με 21-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια, με τους Τυφώνες να κάνουν ένα επιμέρους 15-3 χάρη στο δίδυμο Λατίφη (8) και Ιωαννίδη (4), με τη διαφορά εκτοξεύεται στο +19.Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο περιόρισαν τη “ζημιά” με ένα 0-6 με τον Φεντιουκόβ (5) για να πάμε στο ημίχρονο με τον δείκτη του σκορ στο 36-23.

Ίδια κι απαράλλαχτη εικόνα μετά τη διακοπή. Το συγκρότημα του Κοσσυβάκη με τον Βασιλειάδη (6) να πυροβολεί δις από τα 6.75 και τον Ιωαννίδη(6) κυρίαρχο στα πέριξ της ρακέτας, συνάμα με την εξαιρετική άμυνα,  αύξησε την απόσταση από τους Pitbulls , που σκόραραν μόνο με τους Κοντάκο & Τσοπάνογλου (από 2π). Σκορ τρίτης περιόδου 50-27.