16/05/2022
Hurricanes 12 10 15 17 - 54 -
Indians 7 6 16 16 - 45 -

Hurricanes με αρχή, μέση και τέλος!

Αν και λίγοι τους περίμεναν, οι Hurricanes θα βρεθούν στο Betsson Final Four της D2-League, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά κέρδισαν δίκαια τους Indians με 54-45 και πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Αμόκ!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Hurricanes, καθώς με 6 πόντους του Ιωαννίδη, τρίποντο του Βασιλειάδη και καλάθι του Μακρή, προηγήθηκαν με 9-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 12-7. Ο Μπακάλης από την περιφέρεια και οι Μαμάκος – Κοσκίνας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 πόντους του Περσίτσα, νέο τρίποντο του Βασιλειάδη και καλάθι του Βλάχου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 22-13. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Indians και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κασιμάτη και Μπακάλη να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τους Ιωαννίδη, Κασελάκη και Χάρο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, το συγκρότημα του Κοσσυβάκη βρέθηκε στο +13, 37-25. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ροϊνά ήταν να μειώσει στους 8, 37-29, με τους Μπακάλη και Κασιμάτη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 37-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ινδιάνοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με δύο τρίποντα του Κασιμάτη και ένα του Κοσκίνα, επέστρεψαν από το 41-29 στο 45-43, 3:40 για το φινάλε, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι “Τυφώνες” διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με δράστες στην επίθεση τους Ιωαννίδη, Περσίτσα, Χάρο και Ταμιωλάκη, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 54-45!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 17/38 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 11/48 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Hurricanes ο Ιωαννίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/12 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Indians ο Μπακάλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 6, Παπαδημητρίου, Μακρής 2, Ιωαννίδης 16, Κασσελάκης 5, Ταμιωλάκης 2, Βασιλειάδης 6 (2), Βλάχος 3, Περσίτσας 14 (2)

Indians (Ροϊνάς – Τσίτσιρας): Βασιλάκος, Μηνάς, Μητσάκος 2, Κοσκίνας 6 (2), Ζήσης 2, Φαραός, Μπακάλης 14 (2), Μαμάκος 4, Κασιμάτης 17 (3), Σκενδέρογλου

Τι μας άρεσε: Η τρομερή προσήλωση των Hurricanes στην αμυντική λειτουργία!