06/01/2020
Hustlers 11 20 16 19 - 66 -
Terroristas 18 2 11 8 - 39 -

Hustlers για playoff!

Πάρτι στο κλειστό του Περιστερίου έστησαν οι Hustlers απέναντι στους Terroristas το βράδυ του Σαββάτου, για τον εξ αναβολής αγώνα της όγδοης αγωνιστικής της Development 2 για τον όγδοο όμιλο. Επικράτησαν άνετα με 66-39 παρά το νωθρό τους ξεκίνημα, για να σκαρφαλώσουν στην τέταρτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 5-3!
Οι Terroristas λοιπόν έδειχναν να θέλουν να ανακάμψουν από την τελευταία ήττα που έκαναν και προσπαθώντας να ανέβουν στην βαθμολογία μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Οι αντίπαλοι τους ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και έκαναν λάθη που επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 11-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μαυρίδης με εφτά σερί πόντους και ο Αλεξιάδης με έξι ηγήθηκαν των Terroristas, ο Αλτιπαρμάκης με πέντε έσωσε τα προσχήματα για τους Hustlers.
Η δεύτερη περίοδος όμως δεν θα ήταν το ίδιο καλή για τους τρομοκράτες… Αφού σκόραραν δύο βολές στην αρχή της περιόδου και πήγαν την διαφορά στους εννέα 11-20, έκτοτε δεν ξαναπέτυχαν πόντο!! Οι Hustlers έδειχναν πως ήταν πολύ εύκολο να σκοράρουν και με 20 αναπάντητους πόντους έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 31-20! Εφτά πόντοι του Καρακατσάνη και εφτά από τον Σκουφή που ήταν διακριθέντες για τους άσπρους. Τους δύο πόντους των  Terroristas τους πέτυχε ο Καρδάσης.
Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη, οι Terroristas πέτυχαν το πρώτο τους εντός πεδιάς καλάθι μετά από 14′(!) αλλά και πάλι οι Hustlers δεν άφησαν τους αντιπάλους να πλησιάσουν κάτω από 15 πόντους την διαφορά. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 47-31. Ο Γρίβας έκανε που καλό δεκάλεπτο με οχτώ πόντους, ενώ ο Μαυρίδης και ο Λιτίνας με τέσσερις ξεχώρισαν για τους ηττημένους.
Η τέταρτη περίοδος είδαμε το τρίποντο σόου του Παντελεάκη, που πέτυχε τρία, σε διάσημα τριών λεπτών! Γενικά οι ομάδες δοκίμασαν πράγματα και οι άμυνες χαλάρωσαν παραπάνω για το τελικό 66-39! Ο Παντελεάκης είχε 11 πόντους στην περίοδο, ενώ ο Καρδάσης πέτυχε έξι για τους Terroristas.
Mvp των Hustlers ο Αλτιπαρμάκης με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Terroristas ο Μαυρίδης με 12 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και είχε από 1 κλέψιμο και λάθος.
Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 20/48 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 10/35 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές,έκαναν 11 λάθη και 1 μπλοκ.
Hustlers (Αλτιπαρμάκης): Κόπελος 2, Σκουφής 9 (1 τρ. 6ας.), Αλτιπαρμάκης 13 (2 τρ. 15ρ.), Γρίβας 10, Παντελεάκης 15(3 τρ. 6ρ.), Καρακατσάνης 17 (1), Αναγνωστόπουλος (9ρ).
Terroristas (Παπαπαναγιώτου): Μαυρίδης 12 (2 τρ. 6ρ.), Κουτούβαλης 2,  Λίτινας 9 (2),  Αλεξιάδης 6 (9ρ.), Τσιαούσης, Γεωργόπουλος, Μουσαϊλίδης 2, Μαντάς, Καρδάσης 8 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αντίδραση των Hustlers μετά την φτωχή πρώτη περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Η τραγική δεύτερη περίοδος των Terroristas.