01/10/2019
Hustlers 18 18 12 15 - 63 -
Παντοφlakers 8 12 15 16 - 51 -

Ηustlers… με φόντο το ροζ φύλλο!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Seven 2, oι Ηustlers υποδέχτηκαν τους Παντοφlakers. Σε ένα  παιχνίδι του πρώτου ομίλου του Winter Cup οι γηπεδούχοι πήραν την διαφορά τους από νωρίς, με κορυφαίους τους Αλτιπαρμάκη(15π.) και Σωτηρόπουλο(16π.), και πέτυχαν μία δίκαιη επικράτηση επί της παρέας των Καρκάνη(16π.) και Ζαχαρογιάννη(21π.) που δεν άντεξε στους απαιτητικούς ρυθμούς. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 63-51 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Hustlers με τους Γρίβα και Σκουφή, ενώ το καλάθι του Λέκκα μείωσε για το 4-2 στο ενάμιση πρώτο λεπτό. Τέσσερις πόντοι του Αλτιπαρμάκη στα επόμενα λεπτά έκαναν το 10-2, αλλά οι Παντοφlakers πλησίασαν με τους Καρκάνη(2π.) και Καρπεράκη(4π.) για το 10-8. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου οι Hustlers με ένα γρήγορο σερί οκτώ πόντων από τους Babu(4π.), Σωτηρόπουλο(2π.) και Σκουφή(2π.) διαμόρφωσαν το επιμέρους 18-8.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους έξι στα πρώτα τρία λεπτά, με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Καρκάνη, αλλά οι γηπεδούχοι με 14 σερί πόντους δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική αστοχία των αντιπάλων. Αλτιπαρμάκης, Βabu, Σκουφής, Κόπελος και Καρακατσάνης συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι, ενώ στα τελευταία 40″ οι Παντοφlakers κατάφεραν να μειώσουν, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-20.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική για τους Παντοφlakers οι οποίοι έγραψαν 15 πόντους στο σύνολο, εκ των οποίων οκτώ του Ζαχαρογιάννη και πέντε του Καρκάνη που πρωταγωνίστησαν στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι που είχαν χτίσει μία καλή διαφορά ασφαλείας δεν θορυβήθηκαν και με τους Αλτιπαρμάκη(4π.), Σκουφή(4π.) και Σωτηρόπουλο(4π.) παρέμειναν στο +13. Σκορ τρίτης περιόδου 48-35.

Όχι ιδιαίτερης σημασίας, αλλά απολαυστική μπορεί να χαρακτηριστεί η τελευταία περίοδος του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να γράφουν τέσσερα τρίποντα με τους Καρκάνη και Ζαχαρογιάννη που βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ. Στον αντίποδα οι Hustlers με τους Καρακατσάνη(4π.), Σωτηρόπουλο(6π.), Κόπελο(1π.), Αλτιπαρμάκη(2π.) και Babu(2π.) σημείωσαν 15 πόντους υπογράφοντας την νίκη τους με τελικό σκορ 63-51.

Στο τέλος του αγώνα οι Hustlers είχαν 18/40 δίποντα(45%), 5/18 τρίποντα (27,8%) και 12/22 βολές(54,5%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Παντοφlakers είχαν 9/34 δίποντα(26,4%), 8/30 τρίποντα(26,7%) και 9/11 βολές(81,8%). Αντίστοιχα πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Μιχαήλ Σωτηρόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα(50%), 3/6 τρίποντα(50%) και 5/9 βολές(55,6%), ενώ μάζεψε  10 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μανούσος Καρπεράκης με 9 πόντους έχοντας 4/6 δίποντα(66,7%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Hustlers(Αλτιπαρμάκης): Αλτιπαρμάκης 15(2), Γρίβας 4, Κόπελος 5, Καρακατσάνης 6, Σωτηρόπουλος 16(3), Σκουφής 12, Babu 7

Παντοφlakers(Πλέσσας): Ζαχαρογιάννης 21(3), Πλέσσας 3(1), Μπενετάτος, Καρκάνης 16(4), Τσιώτας, Λέκκας 2, Καριπίδης

Τι μας άρεσε:  Η καλή διάθεση των δύο ομάδων, πετυχημένοι αιφνιδιασμοί για τους γηπεδούχους και η δυνατή περιφέρεια των Παντοφlakers.