58
Άρτεμις 12 27 18 10 - 67 -
Hawks 18 14 12 14 - 58 -

Η Άρτεμις ξαναγύρισε!

Τα αγαπημένα αγόρια από τα Δυτικά προάστια είπαν να μαζευτούν περισσότερα από ποτέ και επέστρεψαν στη διοργάνωση με… όσο μπάσκετ μπορούν να παίξουν, κερδίζοντας στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Basketaki Cup τους Hawks, οι οποίοι προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο, αλλά μετά κάπου εκνευρίστηκαν μεταξύ τους και έμειναν στο να κυνηγάνε το σκορ.

Οι… γνωστοί Χατζηγεωργιάδηδες, παρέα με «Νιόνιοβιτς», Γιαννακόπουλο, Παπαγεωργίου, Βλάχο, Κωνσταντίνου και κάποιες «ταχύτατες» προσθήκες, είδαν αρχικά τα Γεράκια να παίρνουν τον έλεγχο, αφού οι Μουζουράκης, Γκαβέλας, Κωλέτσης, Παπανικόλας ήταν πιο εύστοχοι και συγκεντρωμένοι, παίρνοντας προβάδισμα στο δεκάλεπτο, με 12-18.

Στη δεύτερη περίοδο όμως και μετά το 12ο λεπτό όπου οι Μουζουράκης, Γκαβέλας κρατούσαν τους «άσπρους» μπροστά (17-22), πήραν φόρα, άρχισαν τα συνεχόμενα τρίποντα, με «Χατζημπίλ», Μπαλαούρα, Μαντέλο και οι Κωνσταντίνου, Μαστορόπουλος βοήθησαν στο να γυρίσει το σκορ (32-22 στο 16’) και να κλείσει το ημίχρονο στο 39-32.

Η διαφορά μεγάλωσε για τους «μαύρους» μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, κυρίως γιατί οι Παπαγεωργίου, Γιώργος Χατζηγεωργιάδης, Κωνσταντίνου, Μαντέλος έβαλαν τα σουτ τους (52-36 στο 26’), αλλά και γιατί ένας εσωτερικός εκνευρισμός αποδιοργάνωσε τους Χωκς, με τον Γκαβέλα να αποχωρεί από το γήπεδο και τον Κωλέτση να… παλεύει μόνος του στην επίθεση, για το 57-44 του 30ου λεπτού.

Τα ποσοστά λίγο έπεσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι «Χατζημπίλ», Κωνσταντίνου, Γιαννακόπουλος φρόντισαν έστω και με πίεση να διατηρήσουν το προβάδισμα για την Άρτεμη, αφού και από την άλλη τα Γεράκια δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 7 πόντους (65-58 στο 38’), με τους Κωλέτση, Χλεμπάκο, Αρχοντόπουλο απλά να διαμορφώνουν το τελικό 67-58 που έδωσε στους… παλιούς, που ξαναγύρισαν, τη νίκη.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παύλος Μαντέλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τους Hawks ξεχώρισε ο Κώστας Μουζουράκης με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 20/45 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 6/14 βολές, 41 ριμπάουντ (13-28), 13 ασίστ, 16 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 21/55 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 4/9 βολές, 45 ριμπάουντ (14-31), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 24 λάθη και 5 μπλοκ.

Άρτεμις BC (Γιαννακόπουλος): Μαντέλος 14 (1), Β. Χατζηγεωργιάδης 13 (3), Μπαλαούρας 9 (1), Κωνσταντίνου 8, Μαστορόπουλος 6, Διονυσόπουλος 5, Γιαννακόπουλος 4, Βλάχος 3 (1), Παπαγεωργίου, Βλάσσης

Hawks (Ματζώρος): Κωλέτσης 16, Γκαβέλας 14 (2), Μουζουράκης 12, Παπανικόλας 4, Αρχοντόπουλος 3 (1), Ματζώρος 3 (1), Σαμαρτζής 2, Μάργαρης 2, Χλεμπάκος 2, Χαϊδεμένος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα των Χωκς στο ξεκίνημα, αλλά και η διάθεση των «Αρτέμιδων», που γύρισαν το παιχνίδι διασκεδάζοντάς το.