27/04/2023
Nobelistes 9 17 10 7 - 43 -
Patras LakiStars 3 17 14 13 - 47 -

Η εμπειρία των Lakistars μίλησε στο τέλος

Μια πολύ μεγάλη νίκη, που αλλάζει τις ισορροπίες στα υψηλά στρώματα της Development League, πέτυχαν οι Lakistars κόντρα στους Nobelistes (43-47), μετά από ένα παιχνίδι που καθήλωσε τα πλήθη μέχρι το τελευταίο λεπτό, καθώς είχε συναρπαστική εξέλιξη. Οι έμπειροι και ποιοτικοί Lakistars, κατάφεραν να υπερισχύσουν έναντι του ενθουσιασμού και της απειρίας των Nobelistes και πήραν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι δεν κατάφεραν να πετύχουν ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς στο Α' δεκάλεπτο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Nobelistes να χτίσουν από νωρίς καλές διαφορές και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +6 (9-3).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Lakistars άρχισαν σταδιακά να ισορροπούν την κατάσταση, ωστόσο οι «ροζ» έβρισκαν τον τρόπο να μένουν μπροστά στο σκορ. Ιορδανίδης και Ροϊλίδης έκαναν σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση για τους Nobelistes, οι οποίοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο μέρος (26-20).

Στην επανάληψη, τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά, με τους Lakistars να αλλάζουν το μομέντουμ του αγώνα, με αιχμή του δόρατος τους δύο center τους, Σιδηρόπουλο και Χριστοδουλόπουλο, οι οποίοι πήραν σημαντικές πρωτοβουλίες και αποδείχθηκε πως ήταν δύσκολα αντιμετωπίσιμοι για τους Nobelistes, που είδαν την διαφορά να πέφτει στο καλάθι (36-34).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου παρουσιάστηκε πολύ πιο προσηλωμένη, έχοντας καλή ψυχολογία και καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση. Από την άλλη, οι Nobelistes εγκλωβίστηκαν και μοιραία γνώρισαν οριακή ήττα στο φινάλε (43-47).

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Νίκος Χριστοδουλόπουλος, με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ