19/07/2021
Spartans BC 24 19 7 8 - 58 -
Tornados - 17 4 8 - 29 -

Η επέλαση των Σπαρτιατών !

Για την τελευταία αγωνιστική του ένατου ομίλου της Summer Development League οι Spartans (1-2) φιλοξένησαν το Σαββατόβραδο στον Κολωνό τους Τornado (0-3) και πατώντας γκάζι από την αρχή δεν δυσκολεύτηκαν να λυγίσουν την αντίσταση των μόλις πέντε αντιπάλων τους !

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά θέτοντας τους όρους της αναμέτρησης με ..καθολικό μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση, διαθέτοντας λύσεις τόσο περιφερειακά, στο ζωγραφιστό, τόσο σε σετ παιχνίδι όσο και σε συνθήκες αιφνιδιασμού. Με τον Μεντζελόπουλο (8) να δίνει το ρυθμό και τους Σουρελή , Μάη (από 4), Θ.Σάσσαρη & Καμπούρη από τα 6.75 (από ένα τριποντάκι έκαστος) και τον Π. Σάσσαρη (2) καθήλωσαν τους Tornado και ολοκλήρωσαν ένα μαγικό πρώτο δεκάλεπτο με 24-0.

Στη συνέχεια οι Ανεμοστρόβιλοι βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι , με πρώτο δράστη τον Χαντζή (4), και κατάφεραν να παρακολουθήσουν τους αντιπάλους τους χάρη στους Μουρελάτο (5), Βρύση (4), Βασιλειάδη & Βαβούδη (από 2). Στην αντίπερα όχθη ο Καμπούρης (6) συνέχισε να πυροβολεί από τα 6.75, με τους Ζαν Μπατίστ (5) & Θ.Σάσσαρη (4) να είναι οι πιο δραστήριοι για να φτάσουμε στο πρώτο ημίχρονο με το δείκτη του σκορ στο 43-17.

Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, μιας και δεν έμπαινε θέμα συζήτησης για το ποια ομάδα θα επικρατήσει καθώς και από την άλλη πλευρά οι μόλις πέντε της παρέας του Βρύση δεν είχαν και τις ανάσες για να ανοίξουν το ρυθμό. Με αργό μπάσκετ λοιπόν δεν άλλαξε κάτι , με τους Καμπούρη (3), Ζαν Μπατίστ & Μάη (από 2) να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ Βρύσης και Χαντζής (από 2) ανταπέδωσαν για τους φιλοξενούμενους. Σκορ τρίτης περιόδου 47-21.

Το ελεύθερο και ράθυμο μπάσκετ επικράτησε και στα τελευταία δέκα τυπικά λεπτά, με τους Μάη (4), Μεντζελόπουλο & Ζαν Μπατίστ (από 2) να πετυχαίνουν τους πόντους των Spartans ενώ στον αντίποδα σκόραραν οι Βρύσης (3), Χαντζής, Βαβούδης (από 2) & Μουρελάτος (1) με το τελικό 58-29 να είναι αντιπροσωπευτικό της παρουσίας των ομάδων.

Η ομαδική στατιστική αποτυπώνει τα συμβάντα. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (38-21% εντός παιδιάς, 24-14% τρίποντα),  υστερώντας στις βολές (0-37%), επικράτησαν  στα ριμπάουντ (41-37),είχαν πολλές περισσότερες τελικές πάσες (13-5) κι παραπάνω κλεψίματα (12-7) υποπίπτοντας και σε λιγότερα λάθη (15-18).

Hall of Brands Mvp τους αλλά και του αγώνα ο all around Δημήτρης Μεντζελόπουλος με double double (12π,15ρ, 4ασ, 4κλ & 3 λάθη) ενώ καλύτερος των αντιπάλων τους ο πολύπειρος Βασίλης Βρύσης (9π, 9ρ,3κλ &2 λάθη).

Spartans (Σάσσαρης Θ.): Μάης 12 (8ρ, 3κλ), Σάσσαρης Π. 2, Ζαν Μπατίστ 9(1), Καμπούρης 12(4), Σάσσαρης Θ. 7(1), Μεντζελόπουλος 12, Σουρέλης 4

Tornado (Βρύσης): Βρύσης 9(1), Βασιλειάδης 2 (9ρ), Βαβούδης 4, Μουρελάτος 6 (1), Χαντζής 8(7ρ).

Τι μας άρεσε : Το απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο των νικητών, η αγωνιστική τους ισορροπία και οι πολλές τους λύσεις. Επίσης το κλίμα στο οποίο έγινε ο αγώνας ήταν υποδειγματικό.

Τι δεν μας άρεσε: Οι επιδόσεις των ομάδων από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (3/12 συνολικά).