24/02/2024
Gul’dan Warlocks 10 14 9 17 - 50 -
Panzerakia 7 5 11 23 - 46 -

H ισχύς εν τη ενώσει για τους Gul’dan!

Οι Gul'dan παρουσίασαν από την αρχή του ματς πολύ καλό αμυντικό πρόσωπο και περιόρισαν στους μόλις δύο πόντους τους κίτρινους μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού, ενώ βρήκαν λύσεις μπροστά με επιθετικό ηγέτη τον Μήτσα. Tα Panzerakia κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, έπαιξαν ορθολογικά και μείωσαν τη διαφορά στους τρεις, μετά το τρίποντο του Καλιακούδα. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 10-7.

Το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ευστοχούν από μέση και μακρινή απόσταση δια χειρός Λιάπη, Καρλαύτη και Μήτσα και να τρέχουν ένα 7-2 σερί, κάνοντας το σκορ 17-9. Ο Παπαδόπουλος έβγαλε το φίδι από την τρύπα για τους φιλοξενούμενους, για να τον ακολουθήσει ο Πάγκαλος με δύο, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει αισθητά τη διαφορά, 24-12.

Χαμηλό σε θέαμα ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα και τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο εντός πεδιάς μετά από έξι λεπτά. Ο Κεχαγιάς με πέντε πόντους, έβγαλε πολύ ενέργεια και διεύρυνε το προβάδισμα των Gul'dan, οι οποίοι τελείωσαν και αυτό το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 33-23, παρά τους τέσσερις ακόμα πόντους του Παπαδόπουλου.

Ο Κεχαγιάς συνέχισε το βιολάκι του και στην τελευταία περίοδο, εκτοξεύοντας έτσι τη διαφορά στο συν 13 (38-25) Ο Φανουργιάκης, ο Ζωγράφος με σουτ μέσης απόστασης και ο Καλιακούδας, φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των κίτρινων, καθώς πίεσαν, έριξαν στους τέσσερις (!) τη διαφορά, όμως οι αρκετές απουσίες τους στοίχισαν, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 50-46.

Betsson MVP για τους Gul'dan Warlocks αναδείχτηκε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 19 πόντους, 1 κλέψιμο και 15 ριμπάουντ, ενώ από τα Panzerakia διακρίθηκε ο Nίκος Παπαδόπουλος με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Καρλαύτης 10, Κεχαγιάς 19, Κιούσης 2, Λιάπης 5, Μαμουτζής 2, Μήτσας 12, Ποταμίτης.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Ζωγράφος 7, Καλιακούδας 8, Πάγκαλος 9, Πάλλας 3, Παπαδόπουλος 6, Φανουργιάκης 13.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο των κίτρινων και η ψυχραιμία των Guldan!