Space Jam 13 22 20 14 - 69 -
All Blacks 11 8 11 11 - 41 -

Η καλή Space Jam βγαίνει και σε χειμωνιάτικη version!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό «Γεώργιος Στεφανόπουλος», η Space Jam έδειξε δείγματα που θύμισαν την καλή πορεία τους στην Summer Development League. Οι παίχτες του coach Παπαχαρίση κέρδισαν εύκολα τους λιγοστούς All Blacks, οι οποίοι αν και ποιοτικοί, φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, οι οποίες ξεκίνησαν να ζεσταίνονται μετά το πέρας του πρώτο πενταλέπτου. Με το Nτεμελή να οδηγεί τη Space, βρίσκοντας στόχο τόσο από μακρινή, όσο και από μέση απόσταση (5π.), η αρμάδα του Μαυροσκότη βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Από την άλλη, Καλλιώρας με 4 και Σπυρόπουλος, Σαμαρτζής με 3 πόντους ηγούνταν της προσπάθειας των Αll Blacks.

Μετά την πρώτη ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στο επιθετικό ταλέντο του Γκέου (6π.) και του Μανωλόπουλου (8π.) ξέφυγε για λίγο στο σκορ και προηγήθηκε με 30-16, 1:48 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι All Blacks δεν έβρισκαν εύκολες λύσεις και σκόραραν κυρίως με ατομικές προσπάθειες από τον Χερβατίδη (5π.) και με midrange σουτ από τον Καλλιώρα.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια η Space, μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι και συνέχισε την επίθεση διαρκείας της, με τον Μανωλόπουλο (5π.) και τον Ντεμελή (7π.). Οι Blacks έβγαλαν σημάδια κούρασης και παρότι οι επιλογές τους ήταν συνήθως καλές, τα τελειώματα τους ήταν άστοχα. Τσαλουκίδης με 4 και Σπυρόπουλος με 5 πόντους ήταν οι αποτελεσματικότεροι παίχτες των φιλοξενούμενων σε αυτό το δεκάλεπτο. Η διαφορά, όμως, 3:36 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο είχε φτάσει ήδη στους 20 πόντους.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος, με το Γκέο (7π.), τον Μανωλόπουλο (5π.) και τον Θεοδωρόπουλο (2π.) να σκοράρουν για την ομάδα του Μαυροσκότη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο στο απέναντι καλάθι δια χειρός Χερβατίδη (5π.) και Σαμαρτζή (4π.). Τελικό σκορ στο Μαζαράκης, 69-41.

Betsson MVP για τη Space Jam αναδείχτηκε ο Θοδωρής Γκέος με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Space Jam (Παπαχαρίσης): Αλεξανδρής 3, Γκέος 17, Θεοδωρόπουλος 8 (13ριμπ.), Μανωλόπουλος 22, Νάστος, Ντεμελής 17 (3τρ.), Παπαχαρίσης 2

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 6 (12ριμπ.), Σαμαρτζής 14 (18ριμπ.), Σπυρόπουλος 7, Τσαλουκίδης 4 (10ριμπ.), Χερβατίδης 10

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα της Space Jam, αποδεικνύοντας ότι δεν ήταν απλά ένα πυροτέχνημα του καλοκαιριού!