10/03/2024
Hoston Celtics 10 10 16 24 - 60 -
Salonica Old Stars 21 22 10 10 - 63 -

Η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των Old Stars Salonica να προηγείται με 10-21. Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ένταση, καθώς οι παίκτες από τις δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και δεν έλειψαν οι εντυπωσιακές φάσεις. Οι Αλεξιάδης, Ματούλας και Μπέτσιος από τους Old Stars Salonica ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Old Stars Salonica φάνηκαν να έχουν βρει τον ρυθμό τους, ενώ οι Hoston Celtics είχαν προβλήματα στην άμυνα τους. Οι Αλεξιάδης και Μπέτσιος συνέχισαν να προσφέρουν εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ οι Old Stars Salonica κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους στο 20-43 μετά το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος που έδειξε πολλά. Οι Hoston Celtics προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Old Stars Salonica συνέχισαν να παίζουν με αποτελεσματικότητα και αυτοπεποίθηση. Οι Βεργίδης και Γκουτζαμάνης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε διαφορά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Old Stars Salonica να προηγούνται με 36-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έδειξε τον νικητή. Οι Hoston Celtics έδωσαν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν αλλά δεν μπόρεσαν να μπουν μπροστά στο σκορ. Από την άλλη πλευρά οι Old Stars Salonica δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και έχασαν την μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει παρόλα αυτά η νίκη πέρασε στα χέρια τους με τελικό σκορ 60-63.

MVP του αγώνα είναι ο Αθανάσιος Αλεξιάδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Hoston Celtics άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλειος Γκουτζαμάνης ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double έχοντας 21 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Βεργίδης 17(5), Γεωργίου 3(1), Γκουτζαμάνης 21, Δώγος 6(1), Καλλασίδης 1, Καρκαλέτσης 12(3), Μπουμπόνας

Old Stars Salonica: Αθανασιάδης 18(2), Βλάχος, Κατράνας 7(1), Λαθουράκης, Ματούλας 23(1), Μπέτσιος 11(1), Τροκάνας 2, Χριστόπουλος 2