04/03/2020
Salonica Titans - - - - - 53 -
Υποβρύχιοι - - - - - 46 -

Η πρώτη έκπληξη των Play Off ήρθε από τους Τιτάνες!

Πολύ σημαντική νίκη για τους Τιτάνες εν όψει του δεύτερου αγώνα που ακολουθεί με αντίπαλους τους Υποβρύχιους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Καλογήρου που πέτυχε έξι πόντους και τον Βασιλειάδη που πέτυχε τέσσερις, κατάφεραν να πάρουν πολύ γρήγορα το προβάδισμα. Από τους Υποβρύχιους ο Σταυρίδης πέτυχε πέντε πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου 17-06.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα αντιστράφηκαν, οι Υποβρύχιοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Ο Στρίμτσος πέτυχε επτά πόντους με ένα τρίποντο και ο Λαμπρέλλης πέντε με ένα. Από τους Τιτάνες, Λάππας, Νούτσιας και Βασιλειάδης πέτυχαν από δύο πόντους. Σκορ ημιχρόνου 23-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τιτάνες μπήκαν αποφασισμένοι να ανακτήσουν το προβάδισμα. Και το πέτυχαν, με τους Βασιλειάδη και Καλογήρου να πετυχαίνουν από έξι πόντους. Από τους Υποβρύχιους ο Λαμπρέλλης πέτυχε έξι πόντους με δύο τρίποντα και ο Καντζαρίδης δύο. Σκορ δεκαλέπτου 17-08.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο από πλευράς σκορ, οι Υποβρύχιοι προσπάθησαν στο τέλος να κλέψουν τη νίκη, αλλά δε τα κατάφεραν. Οι Τιτάνες είδαν πολλούς παίκτες τους να σκοράρουν, ο Δημητριάδης πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του. Από τους Υποβρύχιους, από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι Λαμπρέλλης και Τζαμαλής. Τελικό σκορ 53-46 και νίκη για τους Τιτάνες.

Τιτάνες (Τράκας): Λάππας 8, Καλογήρου 12, Αλειφτήρας 2, Τράκας 5(1), Τσιβελεκίδης, Βασιλειάδης 14(1), Νούτσιας 4, Δημητριάδης 3(1), Καλαντζής.

Υποβρύχιοι (Σταυρίδης): Στρίμτσος 7(1), Λαμπρέλλης 15(3), Σταυρίδης 8(2), Καρακώστας 4(1), Καντζαρίδης 4, Παλλάκης 2, Τζαμαλής 6.

Τί μας άρεσε: Σίγουρα η ανατροπή, αφού νικητές αναδείχθηκαν τα outsider απέναντι στους αποδεκατισμένους Υποβρύχιους, καθώς και η διεκδίκηση της νίκης μέχρι τέλους από τους δεύτερους.