16/09/2023
Αλκοολικός Αστέρας 13 15 16 10 - 54 -
Panzerakia 16 6 14 11 - 47 -

Δια πυρός και σιδήρου ο "λαβωμένος" Αστέρας!

Ποδαρικό με το δεξί για τον αποδεκατισμένο Αλκοολικό Αστέρα στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε δύσκολα τα Panzerakia με 54-47 στο κλειστό του Περιστερίου!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Panzerakia στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Χαριστού και τριποντάκια των Πάγκαλου - Πάλλα, προηγήθηκαν με 13-16. Ο Φουρνογεράκης με δύο τρίποντα και ο Πρωτόπαπας με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αλκοολικός Αστέρας έσφιξε την άμυνά του και με 4 πόντους του Παπακωνσταντίνου και βοήθειες των Φουρνογεράκη, Πιτσιλλού και Παπασπύρου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 28-22. Μοναδικός διασωθέντας για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα ήταν ο Πάγκαλος με 5 πόντους.

Με τους Φανουργιάκη και Χαριστό να πετυχαίνουν από 7 πόντους έκαστος, το συγκρότημα του Πάφου προσπέρασε στα μισά της τρίτης περιόδου με 30-32. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου ο Φουρνογεράκης σημείωσε 9 πόντους και μαζί με τους 6 του Παπασπύρου, έδωσαν εκ νέου αέρα 8 πόντων στους γηπεδούχους, 44-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Παπασπύρου, Πιτσιλλού, Πρωτόπαπα και Τσαμακίδη, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 54-47. Για τα Panzerakia στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πολυχρονόπουλος, Χαριστός, Φανουργιάκης και Πάγκαλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 12/20 βολές, 15/42 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 6/43 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp του Αλκοολικού Αστέρα ο Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Panzerakia ο Χαριστός με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/4 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Αλκοολικός Αστέρας (Πρωτόπαπας): Παπακωνσταντίνου 6, Πιτσιλλός 10, Παπασπύρος 13 (1), Πρωτόπαπας 5, Τσαμακίδης 2, Φουρνογεράκης 18 (3)

Panzerakia (Πάφος): Χαριστός 19 (6), Πάγκαλος 7 (1), Πάλλας 5 (1), Αυτζής, Κουντούρογλου, Παπαδόπουλος 3 (1), Πολυχρονόπουλος 2, Φανουργιάκης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες!