07/03/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 19 20 11 20 - 70 -
Retro Pacers 12 12 14 16 - 54 -

Ριμπάουντ, πάσα και νέα νίκη για τους Elitήριους!

Στη τρίτη θέση του τρίτου ομίλου της Evolution League παραμένουν οι Elitήριοι, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Retro Pacers με 70-54 στο Basketaki Arena!

Με δύο τρίποντες βόμβες του Βέλλη και καλάθια των Αναγνωστόπουλου - Γεωργάρα, οι Retro Pacers προηγούνταν με 5-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 9 πόντους του Ζελμάνοβιτς και 6 του Λαμπρόπουλου, έτρεξαν 14-1 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 19-12!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τους Ζελμάνοβιτς, Λαμπρόπουλο και Μπέλλη να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, οι Elitήριοι βρέθηκαν μέχρι και στο +18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 39-24. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα των Βέλλη και Κεστεκίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και με 4 νέους πόντους του Ζελμάνοβιτς και τρίποντο του Κωνσταντινάκου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 50-38. Τους Retro Pacers κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γεωργάρας με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κεστεκίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 50-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι η παρέα του Κωνσταντινάκου έφτασε εύκολα στη νίκη με 70-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζελμάνοβιτς, Μπαϊράμη και Μωυσή. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κεστεκίδης και Hu με 6 πόντους ο καθένας.

Betsson MVP των Elitήριων για ακόμη μια φορά ο Ζελμάνοβιτς με 23 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 11/15 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Γεωργάρας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 5/17 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ζελμάνοβιτς 23, Λαμπρόπουλος 12, Μπέλλης 8, Κωνσταντινάκος 5 (1), Μπέσιος, Μπαϊράμης 7, Μωυσής 5 (1), Ξενόφος 4, Ποστόλλι 4, Παρασκευόπουλος 2

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Γεωργάρας 12, Κεστεκίδης 12 (4), Hu 15, Αναγνωστόπουλος 4, Βέλλης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετοί αιφνιδιασμοί των Elitήριων!