15/09/2020
West Kings 14 15 14 21 - 64 -
Griffins 9 19 17 25 - 70 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Griffins!

Σ’ ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ οι Griffinsήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος καθώς ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος του αγώνα. Οι «Βασιλιάδες» αρχικά έπρεπε να αντιμετωπίσουν το παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο των αντιπάλων τους και, παρόλο που τα κατάφεραν, επιθετικά οι επιλογές τους δε τους «αποζημίωσαν». Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου το βράδυ της Δευτέρας στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Elite League.

Χαμηλής παραγωγικότητας ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του ματς με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έναν πόντο (5-6)με τον Σπυρόπουλο να σημειώνει τέσσερις πόντους σ’ αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι οι «μπλε» και με ένα σερί 9-3 πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων με τον Καχιόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Με τρίποντο του Παπαδόπουλου ένα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Griffinsπήραν την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (7-18). Η αντίδραση των «κίτρινων» ήρθε σχεδόν άμεσα καθώς λίγο μετά τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών το σκορ έγινε και πάλι ισόπαλο (23-23). Μάλιστα οι West Kings δε στάθηκαν στην ισοπαλία και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας πάρει τα ηνία του ματς με 29-28.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στα καλά τους διαστήματα να δημιουργήσουν μεγάλη διαφορά και οι Griffins αυτό εκμεταλλεύτηκαν μένοντας ζωντανοί στο ματς. Το μεγαλύτερο προβάδισμα των «κίτρινων» ήρθε μετά από βολή του Μπερδεμπέ κάνοντας το σκορ 36-32. Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου οι Griffins με ένα σερί 5-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (43-45) ενώ κυνηγούσαν στο σκορ περίπου έντεκα αγωνιστικά λεπτά.

Ο Σπυρόπουλος με τον Κοτσόλη ήταν οι παίχτες που ξεχώρισαν στο τελευταία δεκάλεπτο του ματς, με τον πρώτο μάλιστα να σημειώνει έξι πόντους με δύο τρίποντα σε ένα σερί 11-4 των Griffins δίνοντας μάλιστα αέρα δέκα πόντων (49-59). Ο Σταυρούλης μίλησε την ώρα ακριβώς που τον χρειάστηκαν οι Kingsκαι με δικούς του πόντους το ματς ήρθε στα ίσια (59-59) με τρία λεπτά να μένουν για το φινάλε. Πιο ψύχραιμοι ήταν οι «μπλε» στο τελευταίο δίλεπτο και έπειτα από σερί 9-2 ουσιαστικά «κλείδωσαν» την νίκη (61-68). Με τρίποντο του Πεζούλα και δίποντο του Κοτσόλη διαμορφώθηκε το τελικό 64-70.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Σταυρούλης που σημείωσε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κοτσόλης που σημείωσε 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 43% (24/55), 11% στα τρίποντα (2/18), 55% από τη γραμμή των βολών (10/18), μάζεψαν 42 ριμπάουντ (10 επιθετικά), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 7 μπλοκ και 14 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 38% (19/50), 23% στα τρίποντα (6/26), 70% από τη γραμμή των βολών (14/20), μάζεψαν 55 ριμπάουντ (16 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 2 μπλοκ και 13 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Κυρμίζογλου 3, Πεζούλας 9 (1), Τσεμπέρης, Γκουρβέλος 15, Μπερδεμπές 8, Καραγκούνης, Μαραγκουδάκης, Μαστρογιαννάκης 2, Φωτόπουλος 2, Σταυρούλης 23 (1), Γιοβάνης 2.

Griffins(Χρόνης): Κοτσόλης 20, Παπαδόπουλος 14 (2), Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 12 (2), Καχιόπουλος 18 (2), Σήαρς 2, Βιλτανιώτης, Βρέλλης 3.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα όμορφο ντέρμπι με τους Griffins μάλιστα να κάνουν και την έκπληξη! Επίσης μας άρεσε το διάστημα που ο Σταυρούλης έφερε το ματς στα ίσια προσφέροντας μάλιστα και θέαμα με το κάρφωμα!