30/04/2023
Young Ballers BC 16 26 21 14 - 77 -
Hurricanes 13 13 15 24 - 65 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Young Ballers!

Οι Young Ballers δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στην πρεμιέρα τους στην Summer Evolution League και πήραν μία άνετη νίκη επί των Hurricanes με 77-65. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, με την διαφορά μάλιστα να ξεφεύγει σε κάποια σημεία. Οι Hurricanes από την μεριά τους δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη νέα τους καλοκαιρινή προσπάθεια.

Οι Young Ballers επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά, με την διαφορά να φτάνει νωρίς σε διψήφιο αριθμό και τους γηπεδούχους να προηγούνται 12-2. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους, με τον Γκυρτή να παίρνει προσπάθειες κοντά στην ρακέτα και να μειώνει σε 14-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων με το σκορ στο 16-13.

Κρόκος, Ζορμπάνος και Κολυβάκης ανέβασαν την ομάδα τους, η οποία επέστρεψε ξανά στο +10 (26-16). Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε αρκετά στην δύναμη, με αποτέλεσμα τα φάουλ να είναι πολλά και αρκετούς από τους πόντους να έρχονται από την γραμμή των βολών. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και κάποια σουτ πίσω από τα 6,75 με τον Κολυβάκη και πλέον η απόσταση είχε μεγαλώσει, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 40-23, ενώ στην ανάπαυλα το σκορ ήταν στο 42-26.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Λατίφη να αναθαρρεύει στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσαν σε 44-32. Από την άλλη μεριά ήταν η ώρα του Στεφανάκου να πάρει κάποιες προσπάθειες και να πάει την ομάδα του στο 49-36. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους και με ακόμα μία τρίποντη εκτέλεση του Κολυβάκη, ήρθε το +20 (58-38). Ο Σταματής ανέλαβε δράση στην συνέχεια ώστε να κρατήσει το σκορ σε αυτά τα επίπεδα και έτσι οι Young Ballers έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 63-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να χαλαρώνουν κάπως, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Hurricanes να ρίξουν την διαφορά. Λατίφης, Γκυρτής και Ρούπας εκμεταλλεύτηκαν την εικόνα των αντιπάλων τους και μείωσαν σε 67-54. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να φτάσουν στο 75-57, όμως από εκεί και πέρα επιθετικά επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μέχρι το φινάλε έφεραν το σκορ στο 77-65, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι οι Young Ballers πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Summer Evolution League.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 28 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τους Hurricanes κατάφερε να ξεχωρίσει ο Γεώργιος Γκυρτής με 22 πόντους, 3 ασίστ και 11 ριμπάουντ.

Οι Young Ballers ολοκλήρωσαν το ματς με 22/40 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 15/20 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 19 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Hurricanes είχαν 19/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 9/18 βολές, 39 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 10 κλεψίματα και 23 λάθη.

Young Ballers (Στεφανάκος): Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 6, Καβαλλάρης 6(1ρ.), Κολυβάκης 28(9ρ.), Κοσμόπουλος 2(5ρ.), Κρόκος 8(7ρ.), Μήτσης 3(7ρ.), Σταματής 9(3ρ.), Στεφανάκος 15(4ρ.)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης 3(2ρ.), Βλάχος 2(7ρ.), Γκυρτής 22(11ρ.), Λατίφης 14(5ρ.), Μακρής, Πανταζής, Περσίτσας 16(5ρ.), Ρούπας 8(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η άνεση με την οποία διαχειρίστηκαν το ματς οι Young Ballers.