23/09/2023
Brooklyn Nerds 13 18 23 8 - 62 -
Crushers 11 3 6 15 - 35 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Nerds!

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους Brooklyn Nerds στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Crushers με 62-35 στο ΓΣΠ και τους ανάγκασαν σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Brooklyn Nerds, καθώς με 4 πόντους του Φορτσάτου και τρίποντο του Παπαναστασίου, προηγούνταν με 13-6, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι και με 5 συνεχόμενους πόντους του Κώνστα, μείωσαν στο καλάθι, 13-11, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Αποστόλου, Δούβρης και Καλογερογιάννης.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Κοντογιάννη, 5 του Γιαννουλάκη και τρίποντο του Κοντορουχά, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 31-12. Το σκορ του πρώτου μέρους, 31-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Crushers ο Καλογερογιάννης, πετυχαίνοντας το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Brooklyn Nerds και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Παπαντωνόπουλου, 4 του Φορτσάτου και τριποντάκι του Κοντορουχά, έφτασαν στο +34, 54-20! Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να βρουν ρυθμό, με τον Κώνστα να πετυχαίνει 5 πόντους και να φτάνει τους 10 συνολικά. Σκορ τρίτης περιόδου 54-20!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Κοντορουχά να επικρατεί με 62-35 έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Παπαντωνόπουλου, Κοντογιάννη και Λιατόπουλου. Για τους Crushers στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καλογερογιάννης, Δούβρης, Κουτσοδημητρόπουλος, Ζουγανέλης και Κώνστας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/23 βολές, 20/43 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/28 βολές, 13/38 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp των Brooklyn Nerds ο Παπαντωνόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 6/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Crushers ο Καλογερογιάννης με 8 πόντους, έχοντας 2/7 βολές, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 9 (1), Ζαμάνης 2, Κοντογιάννης 10 (1), Κοντορουχάς 6 (2), Λιατόπουλος 4, Παπαναστασίου 3 (1), Παπαντωνόπουλος 14, Πατσίμας 1, Φορτσάτος 1, Χατζητούρνος 2

Crushers (Αποστόλου): Δούβρης 4, Αποστόλου 2, Ζουγανέλης 5, Καλογερογιάννης 8, Καλούδης, Καράμπελας, Κεραμιώτης 1, Κουτσοδημητρόπουλος 2, Κώνστας 13 (1), Σέρρας

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!