01/10/2023
Basketόσαυροι 10 26 19 26 - 81 -
Puebla BC 11 16 21 17 - 65 -

Ιδανικό ξεκίνημα για τους Basketόσαυρους!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έντονη ένταση, καθώς και οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να αναδείξουν τον νικητή. Οι Basketόσαυροι, με τους εξαιρετικούς Αικατερίνη, Στράντζαλη και Τσιγαρίδα, παλεύοντας με πάθος και αποφασιστικότητα, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 10-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι επέδειξαν την επιθετική τους δύναμη και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 36-27. Οι παίκτες τους συνεργάστηκαν αρμονικά και η άμυνα τους ήταν εξαιρετική, κάνοντας την ανατροπή πολύ δύσκολη για τους Puebla οι οποίοι χάρης των Καριοφύλλη μπόρεσαν να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό, με τους Puebla να επιχειρούν να ανακτήσουν την υπεροχή με τον Λεκομπλέ να βοηθάει τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Ωστόσο, οι Basketόσαυροι διατήρησαν το προβάδισμά τους με σκορ 55-48, κρατώντας την κορυφή με το ίδιο πάθος και αποφασιστικότητα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η αποκορύφωση του αγώνα, με τους Basketόσαυρους να αναδεικνύονται ως η κυρίαρχη ομάδα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους κορυφαίους τους παίκτες και ένα συνδυασμό αμυντικής ατομικότητας και συνεργασίας, κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα με 81-65.

MVP του αγώνα είναι ο Γιάννης Τσιγαρίδας ο οποίος έκανε Double Double με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Puebla άξιος αναφοράς είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος έκανε ένα φανταστικό Double Double έχοντας 40 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 22 (1) , Γαρδάνης 8 (2) , Χοπτερίδης 10 , Στράντζαλης 15 (3) , Πρεβενάς , Ποζίνης 6 (2) , Τσιγαρίδας 15 (3) , Σαρταβας 2 , Κατσαβίδης 3 (1)

Puebla BC: Βασιλείου 6 , Λεκομπλές 9 (1) , Πάχτας 5 (1) , Αλεξανδρίδης 5 (1) , Καριοφύλλης 40 (4)