15/12/2023
Colombians BC 9 12 20 16 - 57 -
Στιφάδο Bulls 26 8 14 14 - 62 -

Ίδρωσαν, αλλά πέταξαν για τους 16 οι Στιφάδο Bulls!

Παρασκευή  βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Στιφάδο Bulls αν και είχαν να αντιμετωπίσουν τις πάρα πολλές απουσίες και συνάμα τους άξιους Colombians, κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στους 16´, νικώντας τους με σκορ 57-62!

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Μέλλο, Παλτόγλου, Πρόκο και Χριστόπουλο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την περίοδο με σκορ 9–26. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν ως πρώτους σκόρερ του Πασχαλάκη-Ρετουνιώτη με 6 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Στη συνέχεια, οι Colombians αντέδρασαν, ανέβασαν την ένταση κυρίως στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, περιόρισαν τους Στιφάδο στους οκτώ πόντους και με τον Πασχαλάκη να ηγείται εκ νέου των προσπαθειών τους, μείωσαν την διαφορά σε 21–34, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στον αντίπαλο τους, πιέζοντας τον και στα 4/4 του παρκέ με απώτερο σκοπό να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι είχαν παρουσιαστεί στο παρκέ της Basketaki Arena με μόλις έξι παίκτες. Από την άλλη πλευρά, η νταμπλούχοι επιδεικνύοντας  απεριόριστα πνευματικά και ενεργειακά αποθέματα, αλλά και έχοντας τον Χριστόπουλο σε σπουδαία μέρα, κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων με σκορ 41-48!

Στη τέταρτη περίοδο οι Colombians έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 56-56! Ωστόσο, οι Στιφάδο αντέδρασαν και με επιμέρους 1-6 πήραν τη νίκη με σκορ 57-62 και παράλληλα το εισιτήριο για τις 16´ καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup!

Betsson MVP ο J.J Χριστόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Πασχαλάκης είχε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 17/32 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 25/32 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 20 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/50 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 2/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 κλεψίματα και 9 λάθη.

Colombians(Κιούκης): Διαμαντόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Καλαντζάκης 4, Κιούκης 2, Κυριακόπουλος 3, Μπουλούγαρης 5, Πασχαλάκης 29, Ρετουνιώτης 5, Τακίδης 9.

Στιφάδο Bulls(Χατζής): Μέλλος 10, Μυλωνάς 2, Παλτόγλου 12, Πρόκος 17, Χατζής, Χριστόπουλος 21

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που είχε η αναμέτρηση μέχρι το τέλος της!