19/05/2022
Peristeri Phantoms 5 18 11 10 - 44 -
Space Jam 6 15 12 17 - 50 -

Ιγγλέζος, ο νέος ηγέτης της Space Jam!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Space Jam στον έκτο όμιλο της Summer D2-League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε τους Peristeri Phantoms με 44-50 στο κλειστό του Περιστερίου, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Κώστα Ιγγλέζο με 26 πόντους!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Space Jam να προηγείται με 5-6, χάρη στους Γιακουμή, Κολέογλου και Ιγγλέζο. Ο Φιλιππής από την περιφέρεια και ο Βασταρδής μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Peristeri Phantoms ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Παντελεάκη, 4 του Αναστασόπουλου και τρίποντο του Φιλιππή, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 15-6, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 23-21. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γιακουμής και Ιγγλέζος με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Νάστου, 5 του Ιγγλέζου και δίποντο του Μαυροσκότη, η Space Jam πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +7, 26-33, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Περιστεριώτες απάντησαν άμεσα και με τρίποντες βόμβες των Κότσιρα – Αναστασόπουλου, προσπέρασαν με 34-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιγγλέζος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 15 δικούς του πόντους, οδήγησε την Space Jam στη νίκη με 44-50. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βασταρδής και Φιλιππής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 12/43 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/3 βολές, 17/56 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Peristeri Phantoms ο Παντελεάκης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/12 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Space Jam ο Ιγγλέζος με 26 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Peristeri Phantoms (Κότσιρας): Αλεξόπουλος 3, Φιλιππής 12 (2), Αναστασόπουλος 8 (1), Παντελεάκης 9, Βασταρδής 7 (1), Κότσιρας 5 (1)

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 5 (1), Καφετζόπουλος 2, Γιακουμής 9 (1), Παπαχαρίσης 2, Μαυροσκότης 4, Πέτσας, Ιγγλέζος 26 (3), Νίκου, Κολέογλου 2

Τι μας άρεσε: Το προσωπικό show του Ιγγλέζου!