19/12/2022
Hoopers BC 11 27 20 27 - 85 -
Iguana Pacers 27 25 23 16 - 91 -

Iguana Pacers να τους πιείς στο ποτήρι!

Την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ οι Iguana Pacers, καθώς σε νοκ άουτ παιχνίδι για τους "32" κέρδισαν τους μαχητικούς  Hoopers με 85-91 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Milwaukee Sucks!

Με τον Λιαράκο να τραβάει το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, οι Hoopers προηγούνταν με 10-7. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι σεληνιάστηκαν και με 10 πόντους του Βαλάση, 9 του Μπεκρή και 8 του Γεωργίου, έτρεξαν 20-1 σερί και έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 11-27!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 9 νέους πόντους του Μπεκρή, 9 του Γιαννόπουλου, 4 του Ανδριώτη και buzzer beater τρίποντο του Βαλάση, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 38-52! Τους Hoopers κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γκάνης με τους 11 πόντους που πέτυχε, ενώ από 5 είχαν οι Λυγερός και Ματθαίος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα "Ιγκουάνα" είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 8, 50-58, και κάπου εκεί πήρε μπρος εκ νέου ο Γεωργίου και με 10 δικούς του πόντους και 8 του ασταμάτητου Μπεκρή, έδωσαν αέρα 17 πόντων στην ομάδα τους, 58-75! Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Τσεκούρα να παραμείνει κοντά στο σκορ, παρά τους 6 πόντους του Γεωργόπουλου, τους 4 του Λυγερού και τους 4 του Γκάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 58-75!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Iguana Pacers έφτασαν δίκαια στη νίκη με 85-91, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παπαζαχαρίου, Γεωργίου και Μπεκρή. Για τους οράνιε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γκάνης, Ματθαίος και Λιόκας, μειώνοντας μέχρι και στους 4, 80-84!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 23/42 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/19 βολές, 15/34 δίποντα και 16/35 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Hoopers ο Γκάνης με 29 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 4/8 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Iguana Pacers ο Μπεκρής με 29 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 4/6 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Hoopers (Τσεκούρας): Γκάνης 29 (6), Γεωργόπουλος 11, Γιαννίμπας, Λυγερός 11 (1), Λιαράκος 8, Λιόκας 10, Μπίθας 2, Ματθαίος 14 (2)

Iguana Pacers (Μπεκρής): Παπαζαχαρίου 6 (2), Μπεκρής 29 (5), Ανδριώτης 6, Βαλάσης 18 (5), Γεωργίου 23 (3), Γιαννόπουλος 9 (1), Παλάσκας

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!