22/01/2020
Pressof BC 17 10 16 5 - 48 -
San Antonio Smurfs 5 9 16 13 - 43 -

Ικανοποίηση στην Pressof!

Με απολογισμό 7 νίκες και 4 ήττες ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στον τέταρτο όμιλο της Development League η Pressof, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησε δύσκολα των San Antonio Smurfs με 48-43 και τους άφησε στο 5-6 ρεκόρ!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Pressof, καθώς με δύο τρίποντα του Τσορτού, 5 πόντους του Νομικού και 4 του Παραρά, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 17-5. Πολλά εύκολα λάθη έκαναν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παπαζώη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Σταύρου μέσα από την ρακέτα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων, 27-14, χάρη σε 6 ακόμη πόντους του Παραρά και 4 του Τσορτού. Ο Παπαζώης με 3 πόντους και οι Αλέξης, Μανδρώνης και Καλαϊτζόγλου ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των San Antonio Smurfs σε εκείνο το σημείο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Pressof ξέφυγε στους 19, 40-21, μετά από 6 πόντους του Καραντζιά, 4 του Παραρά και άλλους τόσους του Νομικού. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μποχωρίδη ήταν να ρίξει την διαφορά στους 13, 43-30, με τους Παπαζώη και Αλέξη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο η ομάδα του Μπαλάσκα έπαιξε με την φωτιά, ωστόσο τα δίποντα των Μακαρίτη και Καραντζιά ήταν αρκετά για τη νίκη με 48-43. Προσπάθησαν οι Παπαζώης και Γκουρογιάννης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς όμως να είναι αρκετό για τα Στρουμφάκια να γυρίσουν το ματς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 14/45 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 17/50 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp της Pressof ο Παραράς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Αλέξης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Pressof (Μπαλάσκας): Μαυρομητός, Μπαλάσκας, Τσορτός 11 (2), Νομικός 9 (2), Κρασσάς 2, Καραντζιάς 10, Μακαρίτης 2, Παραράς 14

San Antonio Smurfs (Nioniovic – Μποχωρίδης): Νίκας 2, Καλαϊτζόγλου 3, Αλέξης 10, Γκουρογιάννης 4, Παπαζώης 16 (1),  Μανδρώνης 4, Σταύρου 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Pressof, αλλά και η προσπάθεια των Smurfs στο φινάλε!