12/01/2024
Drunk Team 10 11 11 14 - 46 -
Athens Bucks 13 11 17 15 - 56 -

Ένα ημίχρονο έφτανε στους Athens Bucks!

Οι Athens Bucks, εκμεταλλευόμενοι το βάθος στον πάγκο τους και παίζοντας ομαδικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν 46-56 της Drunk Team.

Πριν το ξεκίνημα οι δύο ομάδες είχαν τον ίδιο αριθμό νικών και τα προγνωστικά έδιναν μια αμφίρροπη αναμέτρηση όπως και έγινε. H Drunk Team, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, έχοντας πρωταγωνιστή τον Παούρη, συμβάδιζε στο σκορ από την αρχή. Τους Drunk Team, οδηγούσαν στην επίθεση στην πρώτη περίοδο οι Περικός και Σπυριδώνης. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-13.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο, χωρίς κάποια να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Αποστολόπουλος, ερχόμενος από τον πάγκο, έδωσε πολλές λύσεις στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 21-24.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι, μέχρι η κόπωση να αρχίζει να καταβάλει τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με μόλις έξι παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχείς αλλαγές και πίεση στην μπάλα έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 32-41.

Τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους και οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν στην τελευταία περίοδο και πήραν μια σημαντική νίκη με σκορ 46-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Περικός με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/45 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/58 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 1/1 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Drunk Team (Μήτσικας): Βιτάλης Βαλ. 2, Μήτσικας 11, Παπαβασιλείου 7, Μουλαρογιάννης 5, Παούρης 19, Βιτάλης Νικ. 2.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Βερώνης 4, Σπυριδώνης 6, Λυραντωνάκης 2, Περικός 11, Φωτεινός 5, Αποστολόπουλος 14, Γκορίτσας, Δανιάς 8, Καρταλίδης 4, Κωνσταντουδάκης 2.

Τι μας άρεσε: Το βάθος στον πάγκο των Athens Bucks.